A politikai ellenzéknek nincs igazán nehéz dolga, amikor azt próbálja sugallni, hogy a "Zuschlag-ügy" szálai felfelé vezetnek. Elvégre a szabálytalanul felhasznált támogatások abból a minisztériumból érkeztek, amelyet a jelenlegi miniszterelnök vezetett, és ahol előtte a jelenlegi titokminiszter volt a közigazgatási államtitkár.
Kellemetlen, de ez önmagában még semmit sem jelent. Ha minden rendben, akkor minek az idegesség? Mivégre a sok eltúlzott reakció? Érthetetlen például, miért döntött úgy Szilvásy György titokminiszter, hogy felemeli a telefont. Nem csak arra gondolunk, hogy felhívta Topolánszky Ákost, aki roppant kellemetlen dolgot nyilatkozott róla. A Hvg.hu által közölt interjú szerint Szilvásy közigazgatási államtitkárként bevezette a közigazgatási kettős ellenőrzés rendszerét. Az interjú után - állítja Topolánszky - Szilvásy felhívta, és azzal fenyegette meg, hogy lejáratja. Továbbá a miniszter munkatársa fölhívta a Hvg.hu főszerkesztőjét is. Egyrészt nehezményezte az interjú közlését, továbbá háttérbeszélgetésre invitálta a lapot.
Szilvásy titokminiszter magánemberként hívta fel Topolánszkyt, mondta a kormányszóvivő. Lehet, hogy a magánember Szilvásyt felzaklatta az interjú tartalma, és nagyon ideges lett. De akkor is tudnia kellett volna (neki vagy munkatársainak), hogy az ő helyzetében az idegesség felettébb súlyos hiba.
Nem tűnik nyugodtnak Gyurcsány Ferenc sem. A kormányfő most éppen a közéletet tisztítaná meg. Szó se róla, a közéletre ez ráférne. Ám kérdéses, hogy ezt éppen Gyurcsány lenne képes végrehajtani. Hogy egy egyébként szocialista politikustól származó bonmot parafrázisával éljünk: nem elég feddhetetlennek lenni, annak is kell látszani. A közélet megtisztításához olyan politikus kezdene hozzá, akivel szemben már saját pártjának is súlyos kételyei lehetnek.
Ami ennél is fontosabb, a frakciójának is. Gyurcsány nekik sem tud igazán vállalható szövetséget ajánlani. Sőt. Meglepődnénk, ha a kormányfő javaslatát a frakció elfogadná, elvégre súlyosan sérti a képviselők érdekeit. Ezt nyilván Gyurcsány is tudja. Mire számít? Hogy ha meghagyja a jelenlegi juttatási rendszert, akkor cserébe még kap egy kis időt a frakciótól?
Elvégre a frakciónak - a "Zuschlag-ügytől" függetlenül is - el kell gondolkodnia azon, meddig akarja cipelni azt a túlsúlyt, amit a kormányfő jelent. A jövő évi költségvetés elfogadásáig? Vagy még egy évig?