FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Vészhelyzetben
A népszavazás esély, de nem garancia a kormánybuktatásra - ismerte el a Heti Válasz érdeklődésére Kubatov Gábor. A Fidesz népszavazási kampányt is irányító pártigazgatója szerint a párt remek állapotban van, Gyurcsány pedig nem jöhet ki jól a népszavazásból.
Létrehozva: 2007. október 4., 16:54 | Utoljára frissítve: 2007. október 5., 11:36

- Szíve rendben?

- Tudtommal igen. Miért?

- Orbán Viktor mondta népszavazásügyben: félszívűek távozzanak!

- Bármihez is fogtam hozzá életemben, mindig szívvel-lélekkel dolgoztam, ha hittem a dologban. A népszavazás intézményében és súlyában is hiszek.

- Pontosan mire is lesz az jó?

- Túl egyszerű lenne hatalmi harccá egyszerűsíteni a népszavazás intézményét. Pontosan ez a célja a szocialistáknak. Ennél sokkal fontosabb, hogy végre lehetőséget kapnak az emberek, hogy demokratikus eszközzel mondjanak véleményt saját jövőjük és az ország jövőjének legfontosabb kérdéseiró1.

- Ez lenne a vizitdíj, a kórházi napidíj meg a tandíj?

- Hat kérdés maradt.

- Orbán Viktor már csak ezt a hármat emlegeti.

- Várjuk az Alkotmánybíróság döntését, amely után azonnal megkezdjük az aláírások gyűjtését, annyi kérdésben, amennyiben lehet. Meglátjuk. Alapvetően az AB döntésétől, működési mechanizmusától is függ majd. Mindenesetre tény, hogy nem szeretnénk tovább húzni az időt. A baloldal ugyanis egy éve minden eszközt megragad, hogy bohózatot csináljon a népszavazásból. Ezt viszont mi nem engedhetjük meg tovább. Kérdéseink fontos szociális problémákat is feszegetnek, és a Fidesz nem hagyhatja, hogy a mostani válság tovább mélyüljön.

- Szociális elégedetlenségi népszavazássá szelídült mára a tavaly még kormánybuktatónak szánt ötlet?

- Szeretnénk helyreállítani a demokráciát Magyarországon. Jó lenne végre jogállamban élni. A kereteket azonban a kormány folyamatosan megkísérli átlépni. Öt éve nem csinálnak semmit, morális, szociális és gazdasági válságba taszították az országot.

- Kormányelzavarási illúziókat tehát már magafajta egész szívű fideszes sem táplál?

- Nem zárom ki, mint lehetséges következményt. Ha meg sem próbáljuk, abból biztosan nem lesz kormánybukás, ha igen, akkor az esély legalább adott.

- A tavalyinak miért nem lett következménye?

- Tavaly volt népszavazás?

- Orbán Viktor szerint az önkormányzati választást annak kell tekinteni.

- Nézzük: az MSZP-nek és az SZDSZ-nek végül félre kellett állnia az önkormányzatokban? Vagy másként: az önkormányzati választás meggyengítette a két kormánypártot? A válasz mindkét esetben: igen. A szocialisták belső ellenzéke véleményem szerint ma már keresi, hogyan lehet elmozdítani Gyurcsányt, s az SZDSZ pedig kiugorhat a koalícióból egy vereség után. De függetlenül attól, hogy milyen következménye lesz, nem lehet más lehetőségünk, mint békés, demokratikus úton bebizonyítani alkalmatlanságukat. A parlamenti munkánk sajnos nem sok sikerrel kecsegtet, hiszen a hatalmon lévők minden egyes javaslatunkat lesöpörték az asztalról.

- Mi történik, ha nyernek? Gyurcsány eltörli a vizitdíjat, napidíjat, tandíjat - még csak nem is olyan nagy összeg, hogy ne tudná megtenni -, és kész.

- Hát ez az! Ha nem olyan nagy összeg, és akár el is törölhető, akkor miért kellett bevezetni? Akárhogy is, ebből Gyurcsányék nem tudnak jól kijönni.

- Három törvénymódosítással visszakaphatják a legitimitásukat. Utána pedig nem mondhatja a Fidesz, hogy nem egészen demokrácia ez itt.

- Ha az emberek élnek az általunk felkínált lehetőséggel, és kimondják: nem kérnek ebből, épp ők mondják ki, hogy ilyen döntéseket nem lehet hozni a fejük felett. A vizitdíj ugyanis nem csupán szociális kérdés. Jelképes is: magát a hazugságot testesíti meg, hiszen a választások előtti emlékezetes vitában Gyurcsány épp ebben az ügyben lárifárizta bele a kamerákba, hogy ilyen márpedig nem lesz. Lett. Az emberek most feltehetik a kérdést: nem inkább a kormányzati negyed építését kellene abbahagyni? Nem inkább az uniós pénzek törvényes felhasználásával kellene foglalkozniuk? Abból is sok vizitdíjnyi pénz kijönne.

- És a népszavazási kampányból?

- A demokráciától nem szabad sajnálni a pénzt.

- A Fidesz mennyit költ a kampányra?

- Erről még nincs döntés.

- Akkor más: 2002-ben, polgári körösként került a politikába. Eljött a nagy együttmozdulás ideje, vagy kihaltak már a körök?

- Nem haltak ki. Annyi történt, hogy a Fidesz szövetséggé alakulásakor a polgári körök nagy része betagozódott a pártba, de például Szegeden, Makón vagy nálunk, Soroksáron komoly polgári körök működnek még.

- Itt a Magyar Gárda, s mégiscsak mérhető lett a Jobbik.

- Ki szerint?

- A Medián szerint. Úgy érti, a tükör torz, nem a valóság?

- Úgy. Pártigazgatóként pontosan látom, melyik pártnak milyen szervezettsége van. Két párt van Magyarországon, amelynek tagsága és tagolt, folyamatosan működő szervezetei vannak. A Fidesz pedig messze a legjobban szervezett erő.

- Kicsit mintha túl is burjánzott volna a szervezet. A minap hat új igazgatóság is létrejött. Ön most akkor a pártigazgató, vagy csak egy a hét közül?

- Az új igazgatóságok az elnöki kabineten belül jöttek létre, a dolguk az, hogy az elnök munkáját segítsék. Az enyém, hogy az egész pártszervezetet szemmel tartsam, figyelemmel kísérjem mind a 176 választókerületi elnök munkáját. De most, a népszavazási kampányban lesz kapcsolatom az új igazgatóságok egyes munkacsoportjaival. Például a panelban élők munkacsoportjával. Nagyon fontos kezdeményezés, végre olyan területekre juthat el a Fidesz, ahol eddig nem volt erős.

- Próbálkoztak már munkástagozattal, aztán mégsem nyertek tavaly.

- Az országgyűlési választáson elszenvedett vereségnek sok oka volt. Nem érdemes már azt boncolgatni. Ha azonban nincs a munkástagozat, aligha lenne most többségünk a dunaújvárosi közgyűlésben. Vagy Szentesen. A tagozatok létrehozása korántsem volt tehát fölösleges.

- A legújabb találmánya Tarlós István vezette Polgári Szociális Bázis. Nem lesz kirakategylet, mint a konzultációs testület annak idején?

- Nem. Olyan emberek vannak benne, mint Soltész Miklós ötgyerekes családapa, Salgótarján nem Fidesz tag polgármester asszonya, vagy Varga József, aki IX. kerületi képviselő. Ők tudják, milyen gondokkal kell szembenézniük az embereknek, és nagy segítségére lesz a pártnak, ha az ő szempontjaik is meghatározzák a politikánkat. Tarlós István pedig hitelesen tudja képviselni ezeket az embereket.

- Panelban lakik. Az "elszakadt szociális hálót" ő fogja újraszőni? Vagy ön a Fidesz pókja?

- A szoftver Tarlós István asztala, enyém a hardver.

- Akkor nyilván tudja, konkrétan hogy néz majd ki, amikor a középosztály és a szegénység "történelmi szövetséget" köt.

- Úgy, hogy noha a menedzsert nem érinti a 300 forintos vizitdíj, de el fog menni szavazni ellene, mert családja neki is van. Nem lehet közömbös a nyugdíjassal, nagyszüleivel, szüleivel szemben, akiknek ez gond.

- Magyar szolidaritás - ezt is hallottuk már. Nem kergetnek délibábot?

- Egyrészt van magyar szolidaritás, másrészt nem tehetünk le róla, hogy erősíteni próbáljuk a magunk eszközeivel, amilyen a népszavazás és az azt megelőző kampány is. Vészhelyzet van. Tavaly is az volt, de most már érezni is a szociális válságot. Márpedig vészhelyzetben még a magyar is összefog, ezt már sokszor bebizonyította ez a nép.