A kormányátalakítás azt jelzi: az első év megmutatta, hogy a kormány politikája lehet sikeres, de a külpolitika dominanciája nem érvényesülhet sokáig, kormányozni is kell.
Mint megjegyezte, a kormány nem volt képes saját jogalkotási programját teljesíteni. Az átalakítás nemcsak a kormányzat hatékonyságát hivatott növelni, hanem figyelmeztetés a többi miniszternek is: a benyújtott törvények, a végigvitt programok számítanak a tárcavezetők megítélésekor.
A MeH átalakítása, profiltisztításáról Stumpf István elmondta, ez az alkalmazott kormányzati megoldás kudarcának beismerése. A távozó miniszterek személye megfelelt a várakozásoknak, Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki főtanácsadónak és Lévai Katalinnak, a munkaügyi tárca esélyegyenlőségi főigazgatósága vezetőjének kinevezése azonban meglepetést keltett.
A leendő ifjúsági és sportminiszterről szólva Stumpf István jelezte: Gyurcsány Ferenc kinevezése mögött valószínűleg az húzódik, hogy a miniszterelnök felismerte, a generációs utánpótlás szempontjából rosszul áll az MSZP, s az ifjúság megnyerése nélkül nincs esélye 2006-ban sikeresen szerepelni a választásokon.
Lévai Katalin kinevezése kapcsán Stumpf István emlékeztetett arra, hogy az esélyegyenlőség népszerű téma, főleg a baloldali pártok között. Hozzáfűzte, az esélyegyenlőség javításáért felelős tárca nélküli miniszteri poszt létrehozása az SZDSZ választási ígéretének kormányszintű beváltását is jelzi.
Figyelemreméltó, hogy a miniszterelnök a kulturális tárca vezetésével Hiller Istvánt bízta meg, akinek személye azt jelzi, a nemzeti és vallási kérdéseket a kormánynak jobban kell kezelnie, s aki ezzel elősegítheti az MSZP szociáldemokratizálódását is.
MTI - fidesz.hu