A képviselő információi szerint a MÁÉRT május 19-én és 20-án tart ülést és ezen vitatják majd meg a tervezett módosításokat. Ezzel kapcsolatban jelezte: sajnálatosnak tartja, hogy a státustörvény átalakítása kapcsán a kormány a Fideszt még nem kereste meg, holott a határon túli szervezetekkel már megkezdte az egyeztetéseket.
Magyartalanítják a státustörvényt
Németh Zsolt kijelentette: a kedvezménytörvénnyel kapcsolatos módosító csomag nem más, mint a státustörvény magyartalanítása. Nehezményezi, hogy a tervezet etnikai hovatartozástól függetlenül ítéli oda az egyes kedvezményeket, pedig - mint fogalmazott - ez a törvény a határon túli magyarokról szól. A kormányzati elképzeléseket ezért a Fidesz a megőrizve megszüntetés kísérletének tekinti.
Az uniónak nincs ellenére
Németh Zsolt hangsúlyozta: a változtatásokat az uniós elvárásokkal nem lehet magyarázni. Ezzel összefüggésben utalt rá, hogy az unió szintjén a kedvezménytörvényre vonatkozóan nincs egységes és hivatalos álláspont, de a magyar kormány sem tudja megmondani, melyik európai jogszabállyal ellentétes a törvény.
Jelezte: az Európa Tanács döntése értelmében a júniusi közgyűlés napirendre tűzi a státustörvényt. Az ún. Tosev-jelentéssel kapcsolatban a képviselő örömét fejezte ki, amiért az a jogi bizottság által elfogadott Jürgens-jelentéssel szemben rendkívül kedvező véleményeket fogalmaz meg a státustörvényt illetően. Mint mondta: a jelentés kezdeményezi, hogy a nemzetfogalommal kapcsolatos kifogások kerüljenek ki a Jürgens-jelentésből, és elismeri egyúttal, Magyarország nincs nemzetközi jogi kényszer alatt abban a tekintetben, hogy kétoldalú megállapodás alapján módosítsa a státustörvényt. A képviselő tájékoztatása szerint a jelentés rögzíti azt is, hogy a jogszabály vonatkozásában a velencei bizottság döntése az irányadó. Németh Zsolt ezzel összefüggésben bírálta a kormányt, mert a kabinet figyelmen kívül hagyja a MÁÉRT novemberi, velencei döntést szem előtt tartó határozatát. A Fidesz elvárja a kormánytól, hogy erre az alapállásra visszatérjen - mondta.
Csonkítás minden szinten
Kritikát fogalmazott amiatt is, mert a kormány lehetővé kívánja tenni, hogy a csatlakozás után saját hatáskörében szabdaljon ki részeket a törvényből. - Ez a MÁÉRT és a magyar parlamenti jogköreinek elvonását jelentené - mutatott rá.
A jogszabály csonkításait sorolva jelezte, hogy a beutazás és tartózkodás esetében a Magyar-igazolvánnyal rendelkezők kedvező elbánását meg kívánják szüntetni. Aggodalomra ad okot az is, hogy a magyar igazolvány elvesztené jelenlegi szerepét, mint ahogyan az is, hogy nem jutna el az oktatási-nevelési támogatás a magyar családokhoz és megszűnnének az egészségügyi kedvezmények is. Figyelmeztetett arra is: a módosítások értelmében a határon túli pedagógusok támogatása is látványosan visszaszorulna, hiszen csak nemzetközi szerződés alapján lehetne számukra továbbképzést tartani. A politikus elfogadhatatlannak tartja azt is, hogy utazási kedvezményt csak kulturális célra lehetne igény bevenni, illetve hogy megszűnne a falusi turizmus támogatása is.
A Fidesz-frakció mindezek miatt elvárja a kormánytól, hogy térjen vissza a novemberi változathoz, amelynek érdekében módosító csomagot nyújt be a parlamentben.
fidesz.hu