fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Ráklikkelés
2007. október 26., 07:00
Húgom a szokásos reggeli menetrendjét élte. Kávé, majd még némi kávé, s aztán rövid megfontolás után egy újabb kávé volt Mariann programja.

Húgom a szokásos reggeli menetrendjét élte. Kávé, majd még némi kávé, s aztán rövid megfontolás után egy újabb kávé volt Mariann programja. Mindez lelkiismeretet dúló cukormennyiséggel. Ez után a laptop következett: e-mailek megtekintése, msn, iwiw. A baráti kör problémái ezúttal nem lépték át álmosságának ingerküszöbét, pár szavas válaszokkal letudta délelőtti társasági életét. Egyetemre indulásig még volt másfél órája, egy gyors áthidaló szunya és egy újabb csésze fekete között vívódva unottan klikkelgetett a neten. Valahol Nagy Párbeszédet hirdettek, ilyen valóságshow-ról még nem hallott, gondolta, megnézi.

Rajtaütésszerűen ébredt fel. A szocialista párt honlapja önmagában véve nem váltott volna ki belőle fokozottabb izgalmi állapotot: végül is mindegyik valóságshow-tól ugyanazt várja az ember. Ám a honlap élén egy egyelőre még hang nélkül mozgó Gyurcsány Ferenc csábította klikkelésre. A kormányfő Hugh Grantet idéző, táncolós videóján elhíresült vigyora mindig is heveny érzelmeket váltott ki húgomból, most sem tudott ellenállni a kísértésnek. Hangot adott a számítógépnek. A Magyar Köztársaság miniszterelnöke megszólalt: "Én nem félnék, én rám klikkelnék! Nem kell hozzá nagy bátorság, klikkelj a miniszterelnökre. Ne izgulj, csapjunk bele! Ja nem, klikkeljünk bele! Csak nem félsz? Gyere az egérrel az arcom közepéig, s ott klikkelj rám. Nincs vesztenivalód, ehhez kevesebb bátorság kell, mint a reformok többségéhez. Klikkelj rám! Én nem félnék! Én rám klikkelnék!" Mariann félt, de klikkelt. Egyenesen az arcára.

Újabb videó jött: "Örülök, hogy legalább itt találkoztunk. Itt a Nagy Párbeszéd website-ján, amivel oldani szeretnénk a kérdések hosszú sorát, mert fogadjunk, hogy van sok kérdése. Fogadjunk, hogy sokszor nem értette, hogy ezek az átalakulások miről szólnak." Mariann bólintott, valóban sokszor nem értette, hogy miről szólnak az átalakítások. Például az egészségügyi reformot. Aztán mire végre felfogta, hogy mit is jelent a több-biztosítós rendszer, Kökény Mihály szocialista egészségfelelős azt mondta, nem is jön létre több-biztosítós rendszer, "csak több, hatékonyabban működő szereplő lesz". Most akkor mi van? A Nagy Párbeszéd honlap útmutatásait követve - a miniszterelnök sajnos több videós eligazítást már nem adott - megismerte a kormányterv lényegét.

Megértette, hogy eredetileg is jól értette: több lesz a biztosító. Helyén kezelte immár a szocialisták új definícióját is, hiszen a patkány meg a mókus között is tulajdonképpen csak az a különbség, hogy az utóbbinak jobb a PR-ja. Tökéletesen tisztán látta azt is, mennyi a valószínűsége annak, hogy a biztosítási szektor jelenlegi 32,7 százalékos tőkearányos nyereségi mutatóját - azaz, hogy száz befektetett forintra éven belül átlagban majd harminchármat kap vissza - feláldozza a jobb, hatékonyabb és olcsóbb egészségügyi ellátás oltárán. Meg azt is, hogy a fent említett haszonkulcs megtartásáért mit kell csinálni az egészségüggyel. Aztán Mariann még gondolkodott egy picit az átalakítás szó értelmezésének szocialista sokszínűségén. A honlap többi témakörét kihagyta, noha a fórum sokáig hozzászólásra ingerelte. Látta azonban, hogy cirka minden második hozzászólást kiszerkesztenek, szemmel láthatóan lendületesen klikkelnek az MSZP-s moderátorok. Húgomnak meg már klikkelni sem volt kedve velük.

(Máté T. Gyula, Magyar Hírlap)