FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Nincsenek miniszterelnöki ambícióim
Továbbra is várospolitikus akar maradni, és nem kíván miniszterelnök lenni Tarlós István. A Fidesz népszavazási kampányának politikai felelőse a közeljövőben vidéki kampánykörútra indul. Feladata, hogy minél több embert győzzön meg arról, hogy érdemes az urnákhoz járulni, és a Fidesz által megfogalmazott népszavazási kérdéseket támogatni.
Létrehozva: 2007. október 31., 10:59 | Utoljára frissítve: 2007. október 31., 13:01

- Mivel magyarázza, hogy ilyen gyorsan sikerült összegyűjteni a szükséges aláírásokat a Fidesz népszavazási kérdéseihez?

- Azzal, hogy sok ember van, aki hasonlóképpen gondolkodik a kórházi napidíj, a vizitdíj és a tandíj kérdéséről, mint mi. Az akciónk sikere azt is mutatja, hogy csakugyan nagy a felháborodás és elkeseredés az ország jelenlegi gazdasági helyzete miatt.

- A szocialisták azzal vádolták meg önöket, hogy csalással szerezték az aláírásokat. Hogyan vélekedik erről a feltételezésről?

- Ha valaki azt állítja, hogy én az éjjel orgonát lopni jártam a kertjében, akkor nem az én dolgom bizonyítani, hogy nem így volt. Felszólítom azokat, akik vádaskodnak, hogy álljanak elő a kétségbevonhatatlan bizonyítékukkal. Ez az ő feladatuk, nem a polgári szövetségé.

- Ön a Fővárosi Közgyűlésben a Fidesz frakcióvezetője. Ez a feladata hogyan egyeztethető össze azzal, hogy a népszavazás érdekében most vidéki kampánykörútra indul?

- Csak időszakos feladat a népszavazási kampány vezénylése. Egyébként már tavaly is, és ebben az évben is jártam az országot, a megyei jogú városokat. Nem hinném, hogy ez a két tevékenység összeegyeztethetetlen lenne. Azért vállaltam el, mert a népszavazással egyetértek, a feltett kérdések és az azokban megfogalmazott értékek találkoznak az én értékítéletemmel. De attól, hogy az országos feladatot elvállaltam, még várospolitikus, pontosabban Budapest-politikus maradok.

- Mennyiben befolyásolja az önök kampányát, hogy a kormány ellen-népszavazási kezdeményezéseket indított?

- Láthatóan a kifárasztásra játszanak a népszavazás ellenzői: az a céljuk, hogy az emberek elveszítsék az érdeklődésüket. Másrészt ezeknek az ellenakcióknak a kitervelői és lebonyolítói azt próbálják sugallni, hogy a kormány akkor is a helyén marad, ha az igenek győznek, vagyis nincs is értelme az egésznek. Ezzel azonban Gyurcsány Ferenc miniszterelnök ország-világ előtt azt bizonyítja, hogy egyáltalában nem demokrata, holott a népszavazás több mint 2000 éve minden demokráciában elfogadott intézmény.

- Mit szól ahhoz az érvhez, hogy sikeres népszavazás esetén a kieső költségvetési bevételeket adóemeléssei kell pótolni?

- Meg kell értetni az emberekkel, hogy ez nem igaz. Azt az összeget, ami a kórházi napidíj, a vizitdíj és a tandíj eltörlése után kiesik, más módon is elő lehet teremteni. Például a kormányzati negyed megépítése egyáltalán nem olyan sürgős, hogy ne lehetne eltolni. Az így megspórolt pénzzel pótolható az összeg, amelytől a sikeres népszavazás esetén elesik a költségvetés. Vagyis nem az adóemelés az üdvözítő megoldás.

- Hogyan látja, mikorra lehet majd kiírni a népszavazást?

- Mindent összevetve úgy számolom, hogy március végén, április elején járulhat az urnákhoz az ország.

- Mint a népszavazási kampány politikai vezetője, mikor értékelné sikeresnek tevékenységét?

- Azért felelek, hogy érvényes és eredményes legyen a népszavazás.

- Tehát nemcsak azt kell biztosítania, hogy elegendően elmenjenek szavazni, hanem az igen szavazatok többsége is az ön felelőssége?

- Így van. De már az, hogy a népszavazás milyen következményekkel jár, nem a népszavazás kezdeményezőin és a lebonyolításán múlik, hanem például azon is, hogy kormányunk és kormányfőnk valóban olyan demokrata-e, mint ahogy azt naponta állítja.

- Annak idején, amikor megkapta ezt a feladatot, felröppent a hír, hogy esetleg miniszterelnöki ambíciókat dédelgetne. El tudná képzelni magát kormányfői szerepben?

- Én várospolitikus vagyok. Bárki, aki ezt a hírt, akár jószándékból, akár azért, mert személyi ellentéteket akart gerjeszteni, felröppentette, tévedett. Ez a hír úgy butaság, ahogy van.