Rég volt ekkora ünnepe a demokráciának. És a demokratikus erőfeszítéseknek.
Januárban parlamenti választásokat kellene tartani Pakisztánban. Előfordulhat, hogy a rendkívüli intézkedések miatt ez némi halasztást szenved, de hivatalos döntés még nincs. Január messze van. Pakisztán is messze van. Csak a demokrácia megszilárdítása az, ami a kezünk ügyében van.
A pakisztáni alkotmány szerint a parlament rendkívüli állapot idején akár egy évre is meghosszabbíthatja saját mandátumát. Most pedig egyébként is alkotmány feletti állapot van az országban.
A pakisztáni demokrácia akkora kincs, hogy katonákkal kell vigyázni rá. Különben a lelkiismeretlenek még képesek, és kárt tesznek benne.
Az ember egy pillanatra nem figyel, rálép a törékeny pakisztáni demokráciára, és máris ott a baj. Kezdhetik elölről a megszilárdítást.
A pakisztáni demokráciának számtalan ellensége van. És csak egy igaz barátja. Musarraf tábornok. Aki éleslátásával felfedezte, hogy a pakisztáni demokrácia veszélyben van. Ezért szerencsére azonnal felfüggesztette az alkotmányt, meg bizonyos alkotmányos alapjogokat, őrizetbe vetette az ellenzéki politikusokat és jogászokat. Nem sokat, négyszázat-ötszázat mindösszesen. És csak azokat, akik ellenezték a katonai diktatúra bevezetését.
Ebből is látszik, hogy Musarraf csak a demokrácia ellenségeivel akar leszámolni, hogy végre rend legyen, és szilárd demokrácia. Musarraf a mi barátunk is. Ha együtt küzdünk a terrorizmus ellen. Együtt küzdünk egy olyan demokratával, aki rendkívüli állapot bevezetésével óvja a demokráciát. Ugyan mennyi esélyünk lehet a győzelemre? Avval a baráttal, szövetségessel és harcostárssal, aki korábban mai ellenségeit segítette. De megígérte, hogy többé nem teszi. Pakisztánnak meg választásokat ígért. Csak mindig közbejön valami.
A tábornok nem képes ellenőrizni országa jó részét sem. Amit egyébként mások sem tudtak ellenőrizni, ezért nevezik törzsi területeknek.
Néha én is törzsi területen érzem magam.
Musarraf felfüggesztette a független tévék működését. Elege lett a kultúrmocsokból. Menesztette a legfelsőbb bíróság elnökét is. Talán túl sokat tévézett.
Musarraf tábornok szerint meg kellett akadályozni, hogy Pakisztán öngyilkosságot kövessen el. Inkább lelőtte.
Musarraf a terrorizmus elleni harccal indokolta rendkívüli intézkedéseit. Pakisztán 2001 óta - amióta barát, harcostárs és szövetséges - mintegy tízmilliárd dollárt kapott az Egyesült Államoktól. Most azt mondja, a radikálisok a kormányt veszélyeztetik, és egyre több a terrorcselekmény. Azt hiszem, jól választottunk pakisztáni demokratát.
A rendkívüli intézkedések addig maradnak érvényben, amíg szükség van rájuk. A kormányfő szerint a lehető legrövidebb ideig fognak tartani. És nyilván egy perccel sem tovább.
Természetesen a parlamenti választásokat is megtartják. Ha a választóknak megjön az eszük, és hajlandók lesznek rendesen szavazni. És nem foglalkoznak avval, jogszerűen választották-e újra a demokratikus tábornokot.