fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Kis magyar James Bond
2007. november 8., 09:08
Meddig ér a KGB keze? - tehetnénk fel a kérdést, hiszen valódi kémhistóriának is beillik, hogy a Dzerzsinszkij-egyetemen végzett Laborc Sándort jelölték a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatói tisztségére.

Az ügy pikantériája, hogy Laborc esetleges kinevezése esetén jövőre annak a NATO-szakbizottságnak a munkáját koordinálhatná bizottsági elnökként, amelyik a katonai szövetség biztonságpolitikájának kidolgozásáért felelős.

Nem kell ahhoz titkosszolgálati szakembernek lenni, hogy nyilvánvaló legyen, mekkora biztonsági kockázatot jelent ez a NATO-nak. Ha valóban egy volt KGB-s koordinálná a szakbizottsági munkát, nehéz is lenne másként értelmezni, mint hogy a volt szovjet titkosszolgálat vezetői szinten beépült a NATO-ba. De legalább nem kell majd a fantáziájukra hagyatkozniuk a forgatókönyvíróknak, amikor a James Bond-filmek következő epizódjának cselekményén dolgoznak. Amiről a keleti blokk kémei és titkosszolgálati vezetői a hidegháború idején csak álmodhattak, most tizenhét esztendővel a rendszerváltás után, Szilvásy György szíves asszisztálásával valósággá válhat.

Ebben mutatkozik meg igazán, hogy valóban posztkommunista rendszerben élünk. A hangsúly ebben "poszt"-on, a valami utániságon van. Amíg a KGB-nél képzett titkosszolgálatiak is nemzetközi vezetői helyzetbe kerülhetnek Magyarország képviseletében, addig a letűntnek vélt kommunizmus is itt él velünk. A rendszerváltás óta eltelt tizenhét esztendő nem volt elég arra, hogy a szovjet hagyatéktól mentes, NATO- és EU-kompatibilis vezetőket képezzünk?

Álláspontunk szerint súlyosan kompromittált emberekről beszélünk. Nem gondoljuk, hogy a hasonló iskolákban végzetteknek el kellene tűnniük a föld színéről. Azt nem. Laborc Sándor is nyugodtan alapíthat utazási irodát Gergényi Péterrel, üzleteljen, vezesse a vállalkozását. Szerintünk azonban a közélettől és a nemzet biztonsága szempontjából stratégiai fontosságú posztoktól mindenképp távol kell tartani őket, mert az egész országra nézve blamázs, hogy ilyen múltú embereket küldünk ki a NATO testületeibe. Kis magyar posztkommunista James Bond-história ez.

Szakemberek között egyetértés van abban, hogy Laborcon kívül is lenne más alkalmas ember az NBH élére. Már csak konszenzusra kellene jutni ebben a kérdésben, annak érdekében is, hogy a valami utániságunkat felszámolhassuk.

(Magyar Hírlap)