FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Következetes elvi alapon állok
Tőkés László püspök, független erdélyi EP-képviselőjelölt nyilatkozott a Népszabadságnak.
Létrehozva: 2007. november 12., 08:58 | Utoljára frissítve: 2007. november 12., 09:03

Hat erdélyi magyar civil társadalmi (alternatív) szervezet, saját egyházkerülete és egy unitárius lelkészszervezet támogatásával, független jelöltként indul Tőkés László a romániai EP-választásokon. Jelöltetésére azt követően került sor, hogy a nyár folyamán Tőkés László és a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) nem tudott megállapodni a közös listaállításban.

Királyhágómelléki Református Egyházkerület püspöke a Népszabadságnak adott interjúban elmondta: a Kárpát-medencei és ezen belül az erdélyi magyarság európai képviseletét, az egységes uniós kisebbségvédelmi rendszer kialakítását, az európai kisebbségek képviseletét, az erdélyi autonómiatörekvések sikerre vitelét, valamint a keresztény értékrend helyreállítását tekinti fő célkitűzésének.

Tőkés László elismerte, hogy az autonómiák ügye jelenleg a nemzeti parlamentek, és nem pedig az Európai Parlament (EP) hatáskörébe tartozik, de úgy vélte, 1989 után olyan folyamat vette kezdetét, amely a kisebbségi közösségi jogok egyre hangsúlyosabb érvényesülését eredményezi.

- A szerves politikai fejlődésnek köszönhetően a kisebbségi kollektív jogok meghatározó politikai elvvé válnak, és ennek hozadékaként az autonómiajogok általános elismertségre tesznek szert. Ennek eredményeként éppen a románokkal tudunk majd megegyezni a magyarság autonómiájának a megvalósítása ügyében - szögezte le. Nehéz a bejutási esélyeket reálisan megbecsülni, mert a közvélemény-kutatási minták magyar vonatkozásban nem reprezentatívak. "Nagyfokú manipulációt" érez "a pártként működő RMDSZ részéről".

Tőkés tudja, hogy támogatottsága elsősorban a többségi területeken, így például a Székelyföldön számottevő. Azt pedig, hogy a szórványban a felmérések szerint őt a magyaroknak csupán mintegy 20 százaléka támogatja, "az RMDSZ egységdemagógiára alapozott ellenkampányának", a "pszichológiai megfélemlítés módszereinek" hatásával magyarázza. A közös erdélyi magyar lista létrehozásának kudarcáért a felelősség az RMDSZ-t terheli. Úgy vélte, a szövetség jelenlegi jelöltlistájának 35 képviselőjelöltje nagyrészt "pártfunkcionárius", a "nemzeti lista" és a "pártlista" között pedig nagy a különbség.

Tőkés László a kampánnyal párhuzamosan már most "az RMDSZ utáni korszakra" összpontosít. Ezalatt azonban nem az RMDSZ eltűnését érti, hiszen szerinte "kártékony dolog is volna feláldozni azt, ami kiépült, ami jó benne, és szélnek ereszteni egy nemzetileg elkötelezett tagságot". Viszont úgy látja, bárhogy is végződne a november 25-i választás, új helyzet áll majd elő.

- Erre fel kell készülnünk, nehogy valamely tevékenységbeli - hogy ne mondjam: "hatalmi" - hiátus, nehogy valamilyen űr keletkezzen, és az romboló hatást fejtsen ki a magyar nemzeti közösségre nézve. Tehát terveket készítünk arra nézve, hogy hogyan legyen azután. Ebben a tekintetben a kezdő lépéseket már megtettük, hiszen azzal álltunk fel szeptember 6-án a tárgyalóasztaltól, hogy folytatjuk a megbeszéléseket. Sőt megegyeztünk egy erdélyi egyeztető fórum létrehozatalában. Hogyha az RMDSZ tartja ezt a szóbeli megegyezést, akkor bizakodom, hogy zökkenőmentesen tudjuk folytatni az átalakítást.

A szóban forgó átalakítást a püspök az "önvizsgálat-tisztulás-újulás" szellemében képzeli el, mert változatlanul úgy véli, hogy "az erdélyi magyar politikai és közéletben rendszerváltozásra van szükség".

Tőkés belátja, hogy a napi politizálás kompromisszumokkal jár, de nem tart attól, hogy ezek főpapi erkölcsi tőkéjét kikezdik, elkoptatják. - A saját önismeretem alapján úgy látom, hogy következetes elvi alapon állok. Persze, ha esős időben és sárban jár az ember, óhatatlanul összesározódik a ruhája. De azért a sár a hibás, és nem az ember - állította.

Az egyházvezető tagadta, hogy kampányában bukaresti vagy külföldi kampányszakértőket és tanácsadókat foglalkoztatna, ilyeneket ugyanis nem állt módjában megfizetni. Elismerte ugyanakkor, hogy a tusnádfürdői nyári tábor révén nagyon jó kapcsolatban van "a magyarországi politikusok színe-javával", akiktől "jó tanácsokat kap".

Tőkés EP-kampányát anyagilag önkéntes adományozók támogatják, a román költségvetésből ugyanis független jelöltként támogatásban nem részesül. - Ez egyébként demokráciaellenes, mert így a párt mivoltában jelentkező előnyére még ez az anyagi előny is rátevődik. Mi vízzel főzünk... - tette hozzá.