FIDESZ.HU > Vélemények > Publicisztika |
Nyomtatás Ablak bezárása |
A nyugdíjasok is elfordultak
|
|
A legbiztosabb szavazói bázisának tartott rétegekben is elveszítette előnyét a Magyar Szocialista Párt a Századvég és a Forsense felmérésnek eredményei szerint. |
|
Létrehozva: 2007. november 20., 06:51 | Utoljára frissítve: 2007. november 20., 08:30 |
Jelentős fordulatot hozott ez a közvélemény-kutatás a hatvanöt éves és az ennél idősebb korosztályban, ahol most a Fidesz ötszázalékos előnyt könyvelhet el. A változás nagyságát érzékelteti, hogy két hónappal ezelőtt a nyugdíjasok körében mért adatok még ugyanekkora szocialista előnyt mutattak.
Hasonló fordulatot figyelhetünk meg a fővárosiak körében is: Budapesten ma már kilenc százalékkal vannak többségben azok, akik kormányváltást szeretnének, pedig korábban kiegyenlített volt a helyzet. Ahhoz, hogy a fordulat még érzékletesebb legyen, hozzájárultak a főiskolai végzettségű megkérdezettek is, náluk a fővárosiakkal szinte azonos tendenciák mutatkoznak.
Siralmas közállapotainkra utal, hogy a megkérdezettek mindössze négy százaléka gondolja úgy, hogy jól vagy kifejezetten jól mennek a dolgok az országban. Ez a számadat jelzi azt is, hogy nem járt eredménnyel a kormánypártok huzamosabb ideje folyó médiakormányzása sem. A vidék- és falujárás, a teátrális megmozdulások, drámai nyilatkozatok nem érték el a várt hatást. Az eredmények azt igazolják, hogy a kormánypártok a romló közhangulat tükrében nem tudták nekik megfelelő módon tematizálni a közbeszédet.
A nyugdíjasok és a fővárosiak körében mért fordulat mellett az aránymódosulások is jelentősek: a választásra jogosultak összességén belül most először érte el a Fidesz támogatottsága a szocialista párt szavazótáborának kétszeresét. Dupla annyi támogatója lenne egy most vasárnap sorra kerülő választáson az ellenzéki pártnak, mint a nagyobbik kormánypártnak. Egy ilyen voksoláson azonban a mai adatok szerint nagyon kevesen járulnának az urnák elé. Továbbra sem javult a szavazói hajlandóság az országban. Egyre többen ábrándulnak ki a politikából, napi megélhetési gondjaik mellett egyre többen fordulnak el a közélettől. Az igencsak kisszámú politikailag aktív lakosság túlnyomó többsége pedig kormányváltást szeretne.
Akármelyik politikai erő nyerné is a most vasárnap tartandó választásokat, az lenne a legfontosabb feladata, hogy ebből a letargiából és apátiából kizökkentse és felrázza az országot. Megdöbbentő adat az a csekélyke kis négy százalék. Egy egészséges önértékeléssel rendelkező politikai vezetésnek csak az lehetne a célja, hogy ezt az aránypárt megfordítsa: ha majd kilencvenhat százalék érzi úgy, hogy jól vagy kifejezetten jól mennek hazánk dolgai, akkor lehetnénk igazán elégedettek az ország helyzetével.