A konzervatív német napilapban a Törökország vita: A CDU bázisa keményebb hangütést követel címmel ír a jövő héten megrendezésre kerülő kereszténydemokrata kongresszus várható legfontosabb témáiról.
A CDU vezetésétől keményebb fellépést követel a párt bázisa Törökországgal szemben a jövő heti hannoveri kereszténydemokrata pártkongresszuson. Az ellenkezés nem elsősorban az ország EU tagságával kapcsolatos, hanem az AKP, a török kormánypárt ama szándéka, hogy az Európai Néppárt (ENP) tagja legyen, ahol a CDU-nak komoly súlya van.
Az ország minden területéről származó tíz tartományi és járási alapszervezet a hétfőn kezdődő kongresszuson olyan előterjesztések benyújtását tervezi, mely arra kötelezné, hogy a CDU vezetése tegyen meg mindent az AKP társult tagsága (a teljes jogú tagság előszobája) ellen. Jelenleg a CDU vezetése mindent elkövet, hogy az AKP társult tagságát halogassa, ugyanakkor nem gondolkodik az egyértelmű elutasításban.
Már a kongresszus előtt engedett a CDU vezetése annak az ötven járási alapszervezetnek, mely a párt alapprogramjában elfogadott egy olyan megfogalmazást, mely szerint Törökországnak megkülönböztetett partneri programot ajánlott a teljes jogú EU tagság helyett. Eredetileg ezzel a témával nem foglalkoztak volna a programban. Angela Merkel kancellár és pártelnök kijelentette, nem vár jelentősebb vitát Törökországról a kongresszuson.
Az AKP vitában Frank Henkel, a berlini CDU pártigazgatója élesen támadta a pártvezetés álláspontját.
-Az előterjesztéseket előkészítő bizottság az AKP ENP-ben betöltendő társult tagságára vonatkozó javaslat fair felülvizsgálatát ajánlja. Ebben az előterjesztésben egy, a CDU-val baráti kapcsolatot ápoló pártról szól. Ez a megfogalmazás számunkra elfogadhatatlan -mondta Henkel, aki az AKP bírálatok egyik szóvivője. Ezzel ért egyet a szászországi CDU. Michael Kretschmer, a szász CDU főtitkára úgy fogalmazott: "Ezt mi igen komolyan vesszük, néha nemet kell mondanunk."
A pártvezetés arra történő utalással kívánja elejét venni a vitának, hogy a teljes jogú ENP tagság amúgy sem kerülhet szóba.