A csengőfrászt a mai fiatalok - szerencsére - már csak a történelemkönyvekből, irodalmi alkotásokból ismerik. Manapság nem az éjszakai csengetéstől rezzennek össze az emberek, sokkal nagyobb riadalmat kelt a családokban a számlákat kézbesítő postás. Hiszen ma már nemcsak a kisnyugdíjasok és a munkanélküliek, de a dolgozók, a fizetésből élők is egyre inkább megrettennek az élénksárga színtől, a könyörtelenül érkező, egyre csak nagyobb összegű számláktól.
Ezt a rettegést pedig nyugodtan nevezhetjük ma már számlafrásznak.
Az egyik díjbeszedő cég lapunknak nyilatkozó munkatársa mondta el, hogy vállalata ötvenmilliárd forint feletti összegű aktív tartozást vásárolt meg a közüzemi szolgáltatatóktól. Ez csak az egyik ilyen tevékenységet folytató cég adata, amely az előző év negyvenötmilliárd forintos eredményéhez viszonyítva emelkedést mutat. A helyzet cseppet sem biztató alakulása, a közüzemi díjak jövő évi emeléséről folyamatosan érkező hírek pedig egyértelműen arra utalnak, hogy 2008-ban tovább növekszik és halmozódik a lakossági hátralékállomány. Egyre többen élnek a közműcégek által biztosított részlet- vagy késleltetett fizetési lehetőségekkel. Ezt azonban nem tekinthetjük igazi megoldásnak, hiszen ilyenkor is ki kell sajtolniuk magukból a családoknak ugyanazt az összeget. De időközben, míg késleltetjük a törlesztést, gázt, villanyáramot, hideg és meleg vizet addig is fogyasztani kell.
Jön a már bejelentett gázáremelés, az inflációt meghaladóan emelkednek a közműdíjak. 2006-ban világpiaci energiaárakat zúdított a kormány a lakosságra. A családok többsége csak a tavalyi enyhe télnek köszönheti, hogy nagyobb megrázkódtatások nélkül vészelte át a fűtési idényt. Az idén azonban másként alakulnak a dolgaink, a meteorológusok előrejelzései hidegebb telet jósolnak.
A megszorítások miatt több mint hat százalékkal csökkentek a reálbérek, és minden gazdasági ágazat padlót fogott. Az átalánydíjat fizetők pedig különösen kellemetlen helyzetbe kerülnek most, karácsony előtt, amikor kézbesítik nekik a sokszor százezer forintnál is magasabb számlákat. Ezeket az árakat továbbra is alacsony bérekből kell fedezni, és a kilátások is kedvezőtlenek. Közben a díjbeszedő cégek és az APEH munkatársai soha nem látott hatékonysággal dolgoznak.
A számlafrász nagyon is indokolt.