fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Politikai sikkasztás
2007. december 6., 05:37
Meghozta végre döntését a Fidesz által kezdeményezett három népszavazási kérdésben az Országos Választási Bizottság. Több mint egy év telt el azóta, hogy 2006 októberében először átnyújtották a kérdéseket a testületnek. Aztán ismételtek.

Tizenhárom és fél hónap alatt jutott el oda a magyar demokrácia, hogy a három egyszerű kérdésre összegyűjtött aláírásokat illetékes helyen hitelesítsék.

Nagy döntések érlelődnek ennyi ideig. Ezúttal azonban nem a döntés nagysága, hanem a kormánypártok által delegáltak jogi csűrés-csavarása, időhúzó magatartása miatt kellett ilyen sokáig várnunk. A helyzet pedig még így is zavaros. Nemcsak azért, mert különféle trükkökkel néhány hónapig még mindig elodázható a referendum kiírása, hanem azért is, mert mulasztásos alkotmánysértést állapított meg a hét elején az Alkotmánybíróság a népszavazási törvényben: az Országgyűlés elmulasztotta szabályozni, hogy az egymással versengő, különböző időpontban benyújtott népszavazási kérdések hogyan viszonyulnak egymáshoz.

Gaskó Istvánnak, a Liga Szakszervezetek elnökének nagy port kavaró bejelentését, miszerint megtérítik a százezer forintos büntetést az egészségbiztosítási törvényjavaslat ellen szavazó MSZP-s képviselőknek, Lendvai Ildikó, a szocialisták parlamenti frakcióvezetője politikai megvesztegetésnek minősítette. Ismét beindult hát a fogalomgyár.

Szerintünk ha a gaskói ajánlatot politikai megvesztegetésnek lehet nevezni, akkor a komédia, amelyet a kormánypártok a népszavazás meghiúsítása érdekében előadtak, nem más, mint politikai sikkasztás. El akarták sikkasztani a közvetlen demokrácia egyik kulcsfontosságú eszközét. Csak azért, mert félnek.

A kormánykoalíció fél szembesülni a választói akarattal. Hiszen a szavazót nem lehet úgy sakkban tartani, mint egyes megélhetési politikusokat, akik attól félnek, hogy ha nem mutatnak kellő lojalitást, munka nélkül maradnak.

A Lendvai Ildikó által többször is idézett klasszikus szocialista mondás szerint "nem közvélemény-kutatást kell nyerni, hanem választást". Egy népszavazás minden reprezentatív mintán végzett felmérésnél többet mond, egyértelműbben jelezheti (ha hagyják...), hogy a "megkérdezettek" a jelenleginél egészen más irányba haladó országban szeretnének élni. Lesújtó lehet a kormánypártokra nézve, ha a népszavazáson a "népek" voksaikkal meg is erősíthetik véleményüket.

Az Országos Választási Bizottság az ügyben tanúsított viselkedésével megmutatta, hogy távolról sem független. Még a pártatlanság látszatát sem őrizte meg. Elvesztette hitelét. Joggal vetődik hát fel a kérdés: ha most így viselkedett, mit várhatunk tőle a következő választások alkalmával?

(Magyar Hírlap)