Jelenleg a védelmi piac nem tartozik az EU belső piaci szabályozása alá, s így a közbeszerzéseket minden tagállam saját nemzeti jogszabályai alapján bonyolíthatja le. A Bizottság szerint a most előterjesztett javaslatok, csak kiegészítenék, nem pedig felváltanák a jelenlegi szabályokat, amelyek katonai közbeszerzéseknél lehetővé teszik a kivételek alkalmazását. Ebbe a körbe tartozik a ruházat, az élelmiszer, az irodai felszerelés és a közlekedés is.
Az EU tagállamok évente 170 milliárd eurót költenek védelmi kiadásokra, melyből több mint 80 milliárd euró megy el a közbeszerzésekre és 30 milliárd euró új berendezésekre. Brüsszel javaslatai szerint az új szabályozás, amely 2008-ban léphetne életbe - nem vonatkozna a fegyverekre, a lőszerekre és egyéb hadiipari termékekre, vagy az érzékeny, nem katonai közbeszerzésekre. A Bizottság szerint a javaslatok amellett, hogy ösztönöznék a versenyt, összehangolnák a nemzeti közbeszerzési szabályokat.
Egy korábbi kezdeményezés a katonai közbeszerzések kódexe, amely 2006. július 1-jén lépett életbe, már megpróbálta megteremteni a határokon átnyúló verseny alapjait a katonai közbeszerzések piacán. Az aláírók arra vállalkoztak, hogy a katonai eszközök beszerzéséről szóló pályázatokat közzéteszik az interneten, és lehetővé teszik, hogy azokon minden európai cég indulhasson, ám egyes "érzékeny" terülteken továbbra is korlátozásokat tarthatnak fent.
Bizottsági felmérések szerint az európai hadiipar jelenleg a világ védelmi iparának mintegy 30 százalékát teszi ki és több mint 300 ezer embert foglalkoztat.