Ahogy a brit Guardian megjegyzi: 15 évet késett az Európai Űrkutatási Ügynökség Columbus laborja, amelyet a nyolcvanas években álmondtak meg, és azt tervezték, hogy 1992-re már földkörüli pályán lesz.
Ehelyett a hét méter hosszú és négy méter átmérőjű henger formájú labor éveken át egy németországi raktárban volt.
A tervek szerint az űrhajósok az Atlantis érkezését követően vasárnap csatlakoztatják az űrsikló rakterében felvitt labort a Nemzetközi Űrállomáshoz.
Több európai űrhajós mehet majd fel
Az egymilliárd euróba került Columbus projekten a tudósok és mérnökök egy része már húsz évnél is régebben dolgozik, ezért ők különösen izgatottak a modul csatlakoztatása miatt - írja a Guardian.
Az újság hozzáteszi, hogy a labor érkezése nyomán az európai űrhajósoknak automatikusan több helyet kell majd biztosítani a jövőbeli missziókban, amely megváltoztatja majd az eddigi amerikai és orosz dominanciájú űrproject arculatát.
A hosszú űrutazás hatásait vizsgálják majd
A laborban három-négy ember fér el kényelmesen és öt különböző kutatási területen való vizsgálódáshoz nyújt majd lehetőséget a kapszula.
A hosszabb űrutazásokra készülve felmérik például, hogy milyen hatása van az űrbeli tartózkodásnak az emberi testre, mennyire káros a űrbéli sugárzás és mennyire gyorsítja fel a súlytalanság a csontritkulást.
Jövőre egy japán laboratóriumot is felvisznek az állomásra, ami azt jelenti, hogy még inkább nemzetközivé válik a program.
Egy snowboardos is felült a siklóra
A NASA a tervek szerint három éven belül kivonja a forgalomból az űrsiklókat, így addig valószínűleg alaposan ki fogják használni őket.
Az új biztonsági előírásoknak megfelelően az Atlantis csak azután dokkolhat, hogy az űrállomás kamerái végigpásztázták a hasát, és megbizonyosodtak arról, hogy sértetlen a hőpajzsa - ez az előírást a Columbia űrsikló 2003-as tragédiája után vezették be.
A misszió érdekessége, hogy ezúttal egy snowboardozó egykori amerikai futballsztár is utazik az asztronauták között.