Ezzel szemben több uniós tagállam, illetve az USA is jelezte már, hogy hajlandó támogatni a többségében albánok lakta szerb tartomány önállósodását akkor is, ha egyoldalúan kiáltják ki azt. A szlovák kormány Koszovóval kapcsolatos álláspontja már eddig is kaotikus volt: annak ellenére, hogy előtte elutasították, később mégis támogatták az Ahtisaari-tervet, amely egyértelműen a tartomány függetlenségével számol.
Kormánypárti politikusok nem titkolták, hogy elsősorban azért félnek Koszovó önállóságától, mert az precedenst teremthet a felvidéki magyarok számára is. Ján Kubiš külügyminiszter a koszovói helyzettel kapcsolatos kaotikus vitáról szólva idén februárban kijelentette: "A Koszovóval kapcsolatos spekulatív vita rámutat komplexusainkra és bizonytalanságunkra." Akkor azt is mondta: egyetlen más országban sem vitáztak ennyit Koszovó jövőbeni jogi státuszáról.
Robert Fico kormányfő tegnap kijelentette: amennyiben Koszovó egyoldalúan kikiáltja függetlenségét, Szlovákia nem fogja elismerni azt. Ezt csak abban az esetben tenné meg, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa ilyen értelmű határozatot hozna. Ezt egyelőre Oroszország megakadályozza, az USA viszont jelezte: akkor is elismerik az albán tartomány függetlenségét, ha egyoldalúan kiáltják ki azt.
Fico szerint Szlovákia erejét mutatja, hogy képes egyértelműen kifejezni véleményét a kérdésben.
A szlovákiai ellenzék - az MKP kivételével - támogatja a kormány álláspontját. Mikuláš Dzurinda SDKÚ-elnök nem tart attól, hogy véleményével Szlovákia egyedül marad az EU-ban, mondván, "ha igazunk van, akár egyedüliek is lehetünk". Szerinte az USA Koszovó elismerésével Oroszország karjaiba taszítja Szerbiát. Ugyanakkor arra is rámutatott: a szlovák külügyminiszter egy év alatt megváltoztatta Koszovóval kapcsolatos véleményét és politikája becstelenül ingadozó.
A szlovákiai politikai elit pártjaival csak az MKP nem ért egyet. Csáky Pál pártelnök tegnap kijelentette: Szlovákia elsietett és amatőr álláspontjával az orosz vélemények befolyása alá kerül és ez hiba. "A pánszlávizmus és az oroszbarát irányultság lehet hogy érdekes, de minden esetben az orosz impérium érdekeit szolgálja" - mondta az MKP elnöke.
Egy magát megnevezni nem kívánó, magas rangú európai diplomata a Sme napilapnak kifejtette: álláspontjával Szlovákia elvesztheti megbízhatóságát a nyugati szövetségseinek szemében. "Szlovákia mit ér el azzal, ha Oroszország és Szerbia pártjára áll? Poszony stratágiai partnereknek tekinti őket?" - tette fel a kérdést.
Hannes Swoboda, az Európai Szocialisták Pártjának alelnökét nem lepte meg a szlovák álláspont, de bízik benne, hogy Szlovákia nem fogja akadályozni a közös uniós álláspont kialakítását. A 27 EU-tagállam közül Ciprus és Görögország ellenzi Koszovó függetlenségét, míg további 5 országnak vannak fenntartásai.
Alfred Gusenbauer osztrák kancellár a Kurier című független osztrák lap pénteki számában megjelenő, de már csütörtökön ismertetett nyilatkozatában például úgy fogalmazott: "bebizonyosodott, hogy valójában nincs más alternatíva", csak Koszovó függetlensége. Leszögezte azt is, hogy Koszovó európai probléma, következésképpen "európai" megoldást kell találni rá. Hozzáfűzte: nem szabad megengedni, hogy a kérdés megossza a földrészt. "Nap mint nap azon fáradozunk, hogy kidolgozzuk a közös eljárásmódot" - közölte az osztrák vezető.