FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Szerdán írják alá az európai alapjogi chartát
|
|
Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke, José Manuel Barroso bizottsági elnök, valamint José Sócrates, az EU soros elnökségét adó Portugália miniszterelnöke szerdán az Európai Parlament épületében ünnepélyesen aláírja az Alapvető Jogok Chartáját. |
|
Létrehozva: 2007. december 11., 14:37 | Utoljára frissítve: 2007. december 11., 14:40 |
Ezzel hivatalosan is elfogadottá válik az a dokumentum, amelyre az Európai Unió alapvető működési kereteit újrafogalmazó reformszerződés, az elmúlt hónapokban kidolgozott - és csütörtökön az állam-, illetve kormányfők által aláírandó - Lisszaboni Szerződés egyik cikkelye hivatkozik.
Júniusban még úgy tervezték, hogy az alapjogi charta a reformszerződéshez csupán függelékként kapcsolódó nyilatkozatok egyike legyen. Az, hogy végül mind az Európai Parlament elnöke, mind az EU legfőbb végrehajtó testületének számító bizottság elnöke, mind pedig a tagállamok kormányait képviselő tanács soros elnökségének kormányfője aláírja a chartát, majd azt kihirdetik az unió hivatalos lapjában, emeli az okmány súlyát. Az pedig, hogy maga a reformszerződés kifejezetten utal a chartára, jogi kötelező erőt kölcsönöz a chartában foglaltaknak - akkortól, amikor maga a Lisszaboni Szerződés hatályba lép, amihez a csütörtöki aláírás után még az is kell, hogy minden egyes tagország ratifikálja.
Az európai polgárok alapvető jogait összefoglaló charta kidolgozásának gondolata először az Európai Tanács 1999-es kölni értekezletén merült fel. Az első szövegváltozatot már 2000-re kidolgozták és elfogadták, de utána több ponton módosítást eszközöltek rajta, főként a szociális jogok tekintetében. Az átfésült szöveget 2003 szeptemberében hagyták jóvá, majd ezt megerősítették az - időközben elvetélt - európai alkotmányos szerződés szövegének 2005 januári elfogadásakor.
A Lisszaboni Szerződéshez olyan jegyzőkönyvet csatoltak, amely különleges rendelkezésekről szól az alapjogi chartát illetően Nagy-Britannia és Lengyelország vonatkozásában. E két ország kivonta magát az alól, hogy a charta által elismert jogok védelmében a nemzeti bíróságokhoz, illetve az Európai Bírósághoz lehessen fordulni. November 29-i határozatában az Európai Parlament felszólította Londont és Varsót, hogy ennek ellenére tegyen meg minden erőfeszítést a charta korlátozásoktól mentes érvényesíthetősége érdekében.
Az alapjogi charta az európai polgárok és az EU-országbeli lakosok polgári, politikai gazdasági és szociális jogait sorolja fel, és az unió közös értékeként határozza meg ezeket a jogokat. A charta előírásait érvényesíteniük kell az EU intézményeinek és testületeinek, valamint a tagállamoknak is, amikor az unió jogát alkalmazzák. Amint a Lisszaboni Szerződés hatályba lép, az alapjogi charta betartatásán az Európai Bíróság hivatott őrködni.
A charta hat csoportba osztja az alapjogokat.
1) Méltóság: emberi méltóság, élethez való jog, a személyi integritáshoz való jog, a kínzás, valamint embertelen vagy megalázó bánásmód vagy büntetés tilalma, a rabszolgaság és a kényszermunka tilalma.
2) Szabadságok: szabadsághoz és biztonsághoz való jog, a magán- és a családi élet tiszteletben tartása, a személyes adatok védelme, a házasodáshoz és a családra találáshoz való jog, a gondolat, a lelkiismeret és a vallás szabadsága, a véleménynyilvánítás és a tájékozódás szabadsága, a gyülekezés és szerveződés szabadsága, a művészetek és a tudomány szabadsága, az oktatáshoz való jog, a foglalkozás megválasztásának és a munkavállalásnak a szabadsága, az oktatáshoz való jog, az üzleti vállalkozáshoz való jog, a tulajdonhoz való jog, a menedékhez való jog, védelem kitelepítés, száműzetés vagy kiadatás esetén.
3) Egyenlőség: törvény előtti egyenlőség, diszkriminációmentesség, kulturális, vallási és nyelvi többféleség, férfi és nő egyenlősége, a gyermekek jogai, az idősek jogai, a fogyatékossággal élők integrációja.
4) Szolidaritás: a munkások joga a vállalkozáson belüli tájékozódáshoz és konzultáláshoz, a kollektív alkuk és akciók joga, elhelyezési szolgáltatás hozzáféréséhez való jog, védelem jogtalan elbocsátás esetén, tisztességes és igazságos munkakörülmények, a gyermekmunka tilalma és a dolgozó fiatalok védelme, család és szakmai élet, szociális biztonság és gondoskodás, egészségügyi ellátás, közérdekű szolgáltatások hozzáférhetősége, környezetvédelem, fogyasztóvédelem.
5) Polgári jogok: választójog és jelöltként választhatóság az Európai Parlamentbe, illetve a települési választáson, a jó közigazgatáshoz való jog, a dokumentumokhoz való hozzáférés joga, ombudsman, a petícióhoz való jog, mozgás- és letelepedési szabadság, diplomáciai és konzuli védelem.
6) Igazságszolgáltatás: a hatékony kárpótláshoz és a tisztességes bírósági eljáráshoz való jog, az ártatlanság vélelme és a védelemhez való jog, a bűncselekmények és büntetések tekintetében a törvényesség és az arányosság elve, valamint az a jog, hogy senkit nem lehet bíróság elé állítani vagy megbüntetni büntető eljárás során kétszer ugyanazért a bűncselekményért.