FIDESZ.HU > Vélemények > Interjú Nyomtatás
Ablak bezárása
Erdő Péter: Finomítani kell erkölcsi elveinket is
Az elmúlt száz év társadalmi tanításait fogja össze Az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsa által kiadott kötet, amely aktuális témákban mutat irányt hívőknek és nem hívőknek egyaránt - mondta az InfoRádióban Erdő Péter bíboros.
Létrehozva: 2007. december 12., 21:36

Mik azok a főbb pontok az egyház tanításában, amelyek különösen aktuálisak a mai világban, és megjelennek ebben a könyvben is?

Nagyon modern problémákra is kitér ez a kötet, ilyen például a globalizáció kérdése, a bioetika, a környezetvédelem, valamint a társadalmi igazságosság nemzetközi síkon is meg-megújuló problémája, tehát bizony a gazdagok felelőssége is, és a béke kérdése, amely örök téma. A családról szóló rész nagyon fontos aspektusa ennek a kötetnek, bemutatja a család mai aktualitását, szükségességét, és azokat a terheket is, amelyek a családokra nehezednek.

Ezek a tanítások kizárólag a katolikus hívőknek szólnak, vagy a más felekezetekhez tartozóknak, illetve az Istenben nem hívőknek is?

Mindenkinek szólnak, igaz, hogy az egyházi tanítóhivatal megnyilatkozásaiból készült ez a szintézis. De a tanítóhivatal sem csupán az úgynevezett kinyilatkoztatott igazságokat hirdeti, nem csupán a Bibliát idézi, hanem a teremtett világot, a valóságot igyekszik elsősorban az emberi józan ész fényénél szemlélni, és ebben segíti a kinyilatkoztatás.

Mennyire korszerű ez az anyag, mennyire gyakori ezeknek a társadalmi tanításoknak a frissítése?

Ez egy folyamatos munka, jelenleg egy korszerű könyvet tartunk a kezünkben, de nyilván új és új problémák merülnek fel, akár a biotechnológia, akár más területeken a fejlődés olyan erkölcsi kérdéseket vet fel, amelyek fényében az eddigi erkölcsi elveinket is finomabban kell megfogalmazni. Ez az egész kötet - jól figyeljünk - erkölcsi elveket tartalmaz, nem azt, hogy egy ember egy konkrét helyzetben egy konkrét döntést hogyan kell hogy meghozzon, a helyzetet neki magának kell majd értékelnie. Itt általános helyzetekről, általános értékekről van szó, de ezeket is újra és újra meg kell fogalmazni, hogy a minket körülvevő változó világ problémáira felismerjük benne a válasz lehetőségét.

Magyarországon a politika egyre jobban átszövi a társadalmi életet, és felmerül a kérdés: hogyan foglal állást az egyház ezekben a témákban?

Ahogy az eddigiekből adódik, világos a válasz, amit XVI. Benedek pápa híres aparecidai beszédében is rögzített: nem a papság dolga, hogy konkrét, pártpolitikai szintű kérdésekben konkrét döntéseket javasoljon. De minden hívő embernek, a papságnak sajátosan is a küldetéséhez tartozik, hogy világosan és érthető módon közölje az egyház tanításának értékeit és a döntéshez szükséges alapelveket.