fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Aláírták az EU reformszerződését
2007. december 13., 16:22
A lisszaboni Jeromos kolostorban csütörtökön az Európai Unió 27 tagállamának állam- és kormányfői, illetve külügyminiszterei aláírták az EU reformszerződését.

Az Örömóda hangjaira kezdődött aláírási ceremónián minden tagország állam- vagy kormányfője és külügyminisztere révén képviseltette magát. Kivételt az Egyesült Királyság jelentett, mivel a britek részéről csak David Miliband külügyminiszter írt alá, Gordon Brown miniszterelnök belpolitikai elfoglaltságai miatt a nap folyamán később érkezik a portugál fővárosba és írja alá a dokumentumot.

A nemzeti nyelv szerinti ábécé-sorrendben elsőként Guy Verhofstadt belga miniszterelnök írta alá a dokumentumot, utolsóként pedig éppen David Miliband.

Ez a jövő szerződése - hangsúlyozta az aláírást megelőző beszédében José Socrates, az unió soros elnöki tisztét betöltő Portugália miniszterelnöke. Socrates kiemelte: a tagállamok között új egyensúlyt teremt a szerződés, ami az európai polgárok számára új lehetőségeket nyújt jogaik gyakorlására. Mint mondta, a dokumentum elfogadásával Európa olyan közös célokra tud koncentrálni, mint a közös energiapolitika kialakítása és a globális felmelegedés elleni küzdelem. "Európa modernebbé, hatékonyabbá fog válni" - fogalmazott José Socrates. A portugál kormányfő szólt arról, hogy a lisszaboni szerződés alapján egyesítik az EU kül-és biztonságpolitikai főképviselőjének, valamint a külkapcsolatok biztosának posztját, a Tanácsban pedig bevezetik a kettős többség új szavazási rendjét

Socrates kitért arra, hogy az aláírás helyszínén, a lisszaboni Jeromos kolostorban több mint két évtizeddel ezelőtt, 1985-ben Portugália EU-csatlakozását rögzítették. Úgy vélte, Lisszabon a reformszerződés aláírásával bevonul az európai projekt jövőjébe. Hozzátette: az európai tervet tovább kell vinni, és még erősebb EU-ra van szükség. A szerződés a tagállamok egyenlőségén alapul, de a nemzeti identitás fontossága sem csökken - közölte a portugál miniszterelnök.

A szintén portugál José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke azt mondta, a 27 tagállam újraegyesül a szabadság és a demokrácia körül. "Az EU az állampolgárokat akarja szolgálni és a globális kihívások elleni fellépést. Európa több akar lenni, mint egy kontinentális szereplő" - fűzte hozzá Barroso. A brüsszeli bizottság elnöke elismerését fejezte ki Angela Merkel német kancellárnak a lisszaboni szerződés előkészítéséért, a Berlini Nyilatkozatért. Barroso kiemelte José Socrates szerepét is a reformszerződés tető alá hozásában. Üdvözölte a döntéshozatali rendszer megváltozását, az intézményrendszerrel kapcsolatos viták rendezését.

Barroso kitért arra, hogy a nemzeti parlamentek a jövőben tényleges beleszólást kapnak az EU jogszabályalkotásába, az európai állampolgároknak pedig nagyobb lehetőségük nyílik jogaik érvényesítésére azzal, hogy egymillió aláírással jogszabály megalkotását kezdeményezhetnek az Európai Bizottságnál. "Ötven évvel a római szerződés aláírása után elégedettek lehetünk azzal, amit elértünk" - fogalmazott José Manuel Barroso.

Hans-Gert Pöttering, az Európai Parlament elnöke méltatta, hogy az EP strasbourgi épületében Socrates és Barroso társaságában aláírta az Alapvető Jogok Chartáját, amire a lisszaboni szerződés egyik cikkelye hivatkozik. A reformszerződés kötelezővé teszi a charta alkalmazását a tagállamok számára - igaz, Nagy-Britannia és Lengyelország ez alól részlegesen felmentést kapott -, beleértve a kisebbségekhez tartozó személyek jogainak védelmét is. Az EP elnöke azt mondta, azt akarják, hogy a lisszaboni szerződés 2009. január 1-jén hatályba lépjen, az azt követő júniusi EP-választáson pedig már ennek tudatában voksolhatnak az állampolgárok.

A reformszerződést a tagállamoknak még ratifikálni kell; a magyar kormány szándékai szerint az Országgyűlés még az idén, az elsők között hagyná jóvá a dokumentumot. A huszonhetek állam- és kormányfői által aláírt dokumentum a tervek szerint 2009-ig új jogi alapokra helyezi az EU működését. Az uniós tagállamok vezetői által októberben jóváhagyott reformszerződés a mélyebb uniós együttműködéshez és a további bővítéshez egyaránt szükségesnek ítélt változtatásokat végzi el a sok elemében még hat országosra szabott intézményrendszeren. A csütörtöki aláírási ceremóniára mintegy nyolcszáz újságíró akkreditálta magát.

(MTI)