A dokumentum határozottan elítél minden, rasszista gyűlölettől vezérelt támadást, és felhívja a tagállami hatóságokat, hogy tegyenek meg mindent a felelősök megbüntetése érdekében. Ugyanakkor rámutat arra, hogy a szélsőségek elleni harc nem járhat negatív hatással az alapvető jogelvek tiszteletben tartásának hosszú távú kötelezettségére. A határozat helyteleníti, hogy egyes pártok koalíció kötésével legitimálnak szélsőségeseket. Az állásfoglalás felszólítja az Európai Bizottságot, hogy kísérje figyelemmel a politikai és vallási erőszakra való uszítás tiltását célzó jogszabályok teljes körű alkalmazását, illetve arra kéri a tagállamokat, hogy vonják meg az állami kereteket azon pártoktól, amelyek nem fogadják el az emberi jogokat, a demokráciát és a jogállamiságot.
Az elfogadott szöveg az Európai Parlament hat frakciója - néppártiak, szocialisták, liberálisok, Nemzetek Európája, zöldek, kommunisták - közös állásfoglalás-tervezetén alapul.
A nyilatkozatban az EP "komoly aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy Európában megerősödtek az olyan szélsőséges mozgalmak, félkatonai csoportok és pártok, amelyek közül néhány kormányzati hatáskörökkel is rendelkezik". Ezek a szervezetek "az intoleranciára, a megkülönböztetésre - ideértve a rasszizmust is -, a vallási gyűlölködés keltésére, a kirekesztésre, az idegengyűlöletre, az antiszemitizmusra, a cigányellenességre, a homofóbiára és nőgyűlöletre, valamint az ultranacionalizmusra alapozzák" magatartásukat.
Az Európai Parlament felszólított "valamennyi demokratikus politikai erőt - ideológiájuktól függetlenül -, hogy kerüljék a nyíltan vagy burkoltan rasszista vagy idegengyűlölő jellegű szélsőséges pártok mindennemű támogatását, és ennélfogva ne lépjenek semmiféle szövetségre választott képviselőikkel".
A megszavazott szöveg szerint az EP-t "komolyan megrémíti az Európai Unión belül folytatott iszlám fundamentalista toborzás és erőszakos, terrortámadásokkal járó propaganda-hadjárat, amely az európai értékekkel szembeni gyűlöleten és az antiszemitizmuson alapul".
A magyar néppárti képviselőcsoport tagjai a szavazás után hangsúlyozták: a szabadságjogok betartása minden demokratikus ország alapvető kötelezettsége és érdeke, ez a jog azonban csak addig terjedhet, míg nem akadályozza más polgárok esetében ugyanezen jog gyakorlását.
"Ezen mozgalmak fellépésének egyik legvisszataszítóbb következménye, hogy félelmet keltenek a többségben lévő, a jog és a demokrácia iránt elkötelezett polgárokban" - olvasható a néppárti közleményben. A képviselőcsoport elkötelezettségét hangoztatta minden európai polgár emberi méltóságának garantálása mellett, hangsúlyozva, hogy ezt az alapvető jogot semmilyen mozgalom és csoportosulás nem sértheti meg következmények nélkül.