fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Több biztosító, több kétely
2007. december 19., 06:51
A régi úriemberek szemében még az egyik legfontosabb erény volt a szavahihetőség, a megbízhatóság. A bizalom. Sokat adtak arra, hogy úgy alakítsák a dolgaikat: méltók legyenek erre.

Ha a korok változását figyeljük, ez is egy olyan pont, amelyikről fel kell jegyeznünk: megváltozott. Ilyen tekintetben nem a viszonyok és a körülmények változása a legfontosabb, hanem az embereké. Azoknak az embereknek a változása, akik szemrebbenés nélkül hazudnak, s aztán büszkén rodeózzák végig a tévéstúdiókat, hogy elmondhassák, hazudtak, semmit sem tesznek úgy, ahogyan korábban ígérték. Mindaz, amit a választói támogatás elnyerése érdekében mondtak, átverés volt. Nos, az ő szemükben a szavahihetőség és a bizalom már nem erény.

Ritkán tapasztalható érdeklődés kísérte a parlament hétfői ülését. Az utóbbi hónapok egyik legtöbbet vitatott kérdésében kellett végre egyértelmű választ adniuk a képviselőknek, név szerint felszólítva, egyenként felállva. Jellempróbáló, szorongatott helyzet az ilyen. Akkor is, ha meggyőződéssel hisz a politikus a voksában, s akkor is, ha csak a frakciófegyelem elvárásainak engedelmeskedik. Nagy nyomás nehezedett hát rájuk. De ez sem volt elég ahhoz, hogy más belátásra bírja őket.

Megingathatatlannak tűnő egységet mutattak a kormánypártok. Nem voltak "kiszavazók", ment minden olajozottan. Ez nem is lenne különösebben érdekes, ha korábban hetekig nem huzakodtak volna koalíciós szinten, nem számolgatták volna a szakszervezetisek a meggyőzhető szocialistákat.

A koalíciót és a nagyobbik pártját összetartó (kohéziós?) "erők" hatékonyaknak bizonyultak. Ha van nyíltan vállalható módszertana annak, hogyan lehet a politikai nyomásgyakorlással képviselőket rávenni, hogy a megfelelő pillanatban úgy szavazzanak, ahogyan elvárják tőlük, akkor a kormánypártok most alaposan kiaknázták ezt. Azt az információt pedig, hogy mindebben meddig mentek el a végső meggyőzés érdekében, valószínűleg nem a nyilvánosságnak tartogatják.

Népszavazással szeretné megakadályozni az egészségbiztosítási törvény hatálybalépését Morvai Krisztina, a Civil Jogászbizottság társelnöke, aki az Országos Választási Bizottságnál "törvényt megerősítő" voksolás megtartását kezdeményezte. A jogásznő az alkotmányra hivatkozik, amely kimondja: "A népszavazásra bocsátott törvényt a köztársasági elnök csak akkor írja alá, ha azt a népszavazás megerősítette."

Láthattuk már, hogy eljutni egy referendum lebonyolításáig, másfél évbe is telhet. Amíg a civilszervezetek és a szakszervezetek keresztülviszik az elképzelésüket, addig csak a magánbiztosítók és a kételyek szaporodnak. Aki ezekről a kételyekről nem vesz tudomást, hétfőn este pezsgőt bontott. Ünnepelt. De ugyanannak a pezsgősüvegnek a pukkanása a választói bizalomról való lemondást is jelképezte. Sűrű kortyok között majd csak azt kell tisztázni még, hogy vajon - megérte? A régi úriemberek tudták erre a választ.

(Magyar Hírlap)