Az uniót Luis Amado, az Európai Unió most lejáró mandátumú soros elnökének, Portugáliának a külügyminisztere, Törökországot Ali Babacan külügyminiszter képviselte a megbeszéléseken.
A felek az összeurópai közlekedési hálózatok, valamint az egészség- és fogyasztóvédelem témakörének áttekintését kezdték meg abból a szempontból, hogy miként veszi át Törökország az ezzel kapcsolatos uniós szabályokat és vívmányokat.
Ezzel Ankara a csatlakozási tárgyalások 2005-ös megkezdése óta öt fejezetet nyitott meg az összesen 35-ből, amelyek mindegyikében teljes körű megállapodásra kell jutni ahhoz, hogy Brüsszel felkészültnek tekinthesse a tagságra pályázó országot a közösségi jog átvételére, az Európau Unióba történő beilleszkedésre. Olli Rehn uniós bővítési biztos közlése szerint a jövő év első felében további két-három témafejezet megnyitása várható.
Ankara novemberben negatív hangsúlyokkal terhelt értékelést kapott az uniótól, az Európa felé történő közeledés eddigi menetéről szóló jelentésben. Nem csupán Ciprus megoldatlan ügye, a török-görög viszály, hanem az emberi jogok tiszteletben tartásának a török gyakorlata is bírálatban részesült.
A mostani fejezetnyitásra Brüsszelbe érkezett Babacan elmarasztalóan szólt "egyes országokról", amelyek szerinte kerékkötői a török EU-csatlakozási folyamatnak. Nem említette konkrétan, mely országokra utal. Közismert azonban, hogy Nicolas Sarkozy francia elnök szerint Törökország "nem tartozik Európához", nem osztja az európai értékrendet, és teljes jogú tagként nem is lesz helye az EU-ban. Párizs szerint a most folytatódó tárgyalások végcélja nem több, mint valamilyen különleges társult viszony kialakítása Brüsszel és Ankara között.