- Van-e véleménykülönbség Magyarországon a kormányoldali és az ellenzéki pártok között az európai uniós ügyekben, így például a lisszaboni szerződés kérdésében, vagy inkább az egyetértés jellemzi a parlamenti erőket?
- A lisszaboni szerződésről tulajdonképpen hasonlóan gondolkodik kormány és ellenzék. Ha a nemrég elfogadott, az uniós országok vezetői által Lisszabonban aláírt dokumentumot az összes tagállam törvényhozó testülete ratifikálja, végre megoldódnak az európai közösség régóta húzódó intézményi gondjai. A szerződés lehetővé teszi új közös politikák, például az uniós energiapolitika kialakítását, valamint megerősíti az Európai Unió szerepvállalását a globális színtéren.
- Magyarország, megelőzve huszonhat tagállamot, elsőként ratifikálta a szerződést. Ön szerint van ennek jelentősége?
- Hazánk ma az Európai Unió legrosszabbul teljesítő tagállama - minden szempontból. Súlyos gazdasági problémáink vannak, valamint az egyensúly is válságos állapotban van. Ebben a helyzetben különös jelentősége van annak, hogy Magyarország elsőként ratifikálta a lisszaboni szerződést. Így egy pillanatra ránk figyelt az egész európai közösség. Tehát azt kell mondanom, hogy marketing- és PR-szempontból valóban fontos, hogy az elsők voltunk az aláírók között. Úgy vélem azonban, hogy ennél sokkal fontosabb lenne a lényegre, a tartalomra koncentrálnunk európai uniós ügyeinkben.