fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Sorvadó alapszolgáltatások
2007. december 20., 11:48
Tarlós István, a fővárosi közgyűlés Fidesz-frakciójának vezetője Budapest jövő évi költségvetése kapcsán nyilatkozott a Magyar Hírlapnak.

- Mit kifogásol az ellenzék a főváros jövő évi költségvetésével kapcsolatban?

- Nem kifogásról van szó, ma már annál sokkal súlyosabb a helyzet. A költségvetési koncepcióban látjuk ugyanis beismerni azokat a problémákat, amelyekre több mint egy éve folyamatosan felhívjuk a városvezetés figyelmét, de mindahányszor értelmezhetetlen, gúnyos reakció volt a válasz. Csak egy példa. A működési eredmény húszmilliárd forinttal lesz kevesebb, mint ahogy a városvezetés korábban tervezte. Lefordítva ez azt jelenti hogy, az alapszolgáltatások forrásszűkítése nem folytatható. A koncepció végre beismeri, a négyes metró költségvetése bizonytalan, nagyon sok pénz hiányzik, főleg ha még a második ütem felszíni beruházásait is szeretnék megvalósítani. Szinte szó szerint megegyezik a mi véleményünkkel a költségvetési terv azon része, amelyik arról szól, hogy bizonyos beruházásokat törölni kell, mert nincs rájuk fedezet. A BKV katasztrofálisan rossz helyzetét szintén beismeri a városvezetés. De tovább megyek. Azokra a kerületi csatornaberuházásokra sincs elegendő forrás, amelyekre uniós támogatást kap a főváros és 2010 végére el kell készülniük.

- Elképzelhetőnek tartja, hogy a fővárosnak nem lesz pénze befejezni a csatornázást?

- Ez sem zárható ki. A koncepció szövege magában hordozza ezt a lehetőséget. Ebben az esetben elég súlyos bírságra számíthatunk. A vagyonelemek drasztikus értékesítése viszont biztosra vehető, miközben 2007-ben a legkönnyebben hasznosítható értékeit már eladta a főváros. 2008-ban közel ötvenmilliárd forint hiányzik a fejlesztésekhez, ez akkora pénz, mint a két legnagyobb fővárosi kerület, Óbuda és Újbuda önkormányzatának együttes éves költségvetése. A koncepció egyetlen érdeme, hogy viszonylag őszinte, ugyanakkor az elhibázott gazdaságpolitikáért való felelősségre még csak utalást sem tesz. Ehhez persze politikai bátorság kellene, de olyan emberektől hogyan várhatnánk el, akik pártjaik érdekét a város érdekei fölé emelve irányítanak.

- Az ellenzék tehát nem szavazza meg a költségvetési koncepciót...

- Nem tudjuk megszavazni. Az alapszolgáltatások szűkítését folytatni kívánják, a fejlesztésekből hiányzó 47 milliárd pótlására nem adnak pontos magyarázatot, és arról sem szólnak, mit fog tenni a főváros, ha a vártnál kevesebb támogatás érkezik Brüsszelből a metróra. A BKV finanszírozásáról még nem is beszéltem, miközben a városvezetés kéri az ellenzék támogatását az inflációt meghaladó tarifaemeléshez, a járatritkításhoz és az elektronikus jegyrendszerhez bevezetéséhez szükséges tizenötmilliárd forintos hitelfelvételhez.

- Elfogyott a bizalmuk Antal Attila vezérigazgató iránt, aki, úgy néz ki, nem tudja teljesíteni az egy évvel ezelőtt elindított programját?

- Nem, mert Antal Attila láthatóan megpróbálkozik a lehetetlennel. Én egy évvel ezelőtt is azt mondtam, ha az állam vagy a főváros nem nyúl a zsebébe, akkor a vezérigazgató bármit tehet, varázsló nem lesz belőle. Úgy meg végképp nem, ha a nyakába varrnak olyan projekteket, mint az említett e-ticket rendszer, amelyek rengeteg pénzbe kerülnek. Az ellenzék nem a BKV új vezérigazgatójának rója fel, hogy gyakorlatilag csődbe jutott a vállalat.

- Mire számít, mi lesz a legfontosabb történés jövőre Budapest életében?

- Kétségtelenül a metró uniós támogatási döntése, amely május-júniusban várható. Ez alapvetően befolyásolja a következő éveket is. Elszomorodva látom, hogy a főváros vezetése egy ilyen bizonytalan pénzügyi év elé nézve még mindig azokat a presztízsberuházásokat reklámozza a honlapján, amelyeknek még az elkezdésükhöz sincs fedezet. Ezek még középtávon is nélkülöznek mindenféle realitást, az álmok világába tartoznak. Erős kétségeim vannak afelől, hogy bárki elhiszi még, ami ezekben a szövegekben van, hogy belátható időn belül megvalósul a városvezetés kívánságlistája.

(Magyar Hírlap)