José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke gratulált a kilenc új schengeni tagnak, a portugál elnökségnek és valamennyi uniós tagállamnak a kifejtett erőfeszítésekért. "Együtt sikerült megszüntetnünk az európai béke, szabadság és egység útjába ember alkotta akadályokat állító határellenőrzéseket a fokozott biztonság feltételeinek megteremtése mellett" - állapította meg.
Franco Frattini, a brüsszeli bizottság igazságügyi és biztonsági kérdésekben illetékes alelnöke egyedülálló és történelmi jelentőségű eredménynek nevezte a 24 országból álló, belső határok nélküli térség létrejöttét. "Megtiszteltetésnek érzem, hogy részt vehettem a megvalósításában. A schengeni térséghez való csatlakozás ugyanis nem könnyű vállalkozás. Rendkívüli elismeréssel tartozom (...) az összes új tagállamnak, amelyek jelentős, csúcstechnológiával ellátott határbiztonsági rendszereket hoztak létre. A schengeni bővítés valójában az EU az irányú elkötelezettségét mutatja, hogy megkönnyítse az unión belüli jogszerű utazást, illetve az unióba történő jogszerű beutazást, ugyanakkor megerősítse külső határainknak és ezáltal valamennyi uniós polgárnak a biztonságát" - szögezte le.
Az úgynevezett schengeni támogatás, amely lehetővé tette az új tagországok számára, hogy megfeleljenek a hatékony külső határellenőrzés kiépítésével kapcsolatos kihívásnak, közel egymilliárd eurót jelentett. A schengeni övezet külső határán az ellenőrzés nem változik, csupán annyiban, hogy az új tagállamok is ellenőrzik majd a harmadik országbeli állampolgárok adatait a Schengeni Információs Rendszerben (SIS).