fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Egy a zászló, nagyobb lesz a tábor
2003. május 17., 12:31
Az a felismerés, hogy a választópolgárok bizalma hosszabb távon nem tartható fenn hatékony területi munka nélkül, a megyei elnökökben is megszületett - mondta Koltai Tamás, a Fidesz megyei elnöke.

Ma tartja újjáalakuló kongresszusát a Fidesz - Magyar Polgári Párt. Mit jelent a nyitás, miként változik a szervezeti szabályzat, arról Koltai Tamás országgyűlési képviselővel, a megyei közgyűlés frakcióvezetőjével, a párt megyei elnökével beszélgetett a Tolnai Népújság munkatársa.

- A megyei közgyűlés, a regionális fejlesztési tanács elnöke volt négy évig, ehhez képest milyen érzés ellenzékben lenni?

- Természetesen más típusú és más minőségű felelősség hárul az emberre, hiszen az ellenzéki politikusnak jóval kisebb eszköztár áll a rendelkezésére, mégis képviselnie kell a választóit. Ha a kérdés arra is vonatkozott, hogy milyen a választásokat elveszteni és ellenzéki szerepben dolgozni, akkor azt kell mondanom, hogy ez sokszor nem felemelő érzés. Erkölcsileg az sem túl felemelő, ha az ellenzéki képviselők többnyire jóindulatú, s valóban szakmai javaslatait rendre leszavazza a politikai többség. A munka azonban nem lett kevesebb, ezért előzetes elképzeléseimmel ellentétben, sajnos most sem jut több időm a családomra. Országgyűlési képviselőként pedig újabb kihívást és felelősséget jelent, hogy szerencsém lehet megismerni egy más minőségű és hatókörű politikai munkát.

- Az alapszabály-tervezet szerint a megyei elnökök súlya és szerepe kisebb lesz.

- Én ezt nem így mondanám. A megyei választmányok megmaradnak, s a változtatás célja nem is a hatáskörük csorbítása. Két síkon kell az alapszabály változtatásait értelmezni. Az egyik a nyitás és néppárttá válás folyamatának az elősegítése. A tagozatok megjelenése az öntevékeny, polgári gondolkodású, tettrekész emberek számára nyújt lehetőséget, előttük kinyílnak a Fidesz kapui. Továbbra is egy tehát a zászló, de sokkal nagyobb lesz a tábor. Ez nyilván a párt sokszínűségét erősíti és integráló képességét bizonyítja. Egy másik lényeges változtatás, az új szerveződési szint megjelenése az egyéni országgyűlési választókerületeknek megfelelően. A kerületi választmány az ott működő öntevékeny csoportok küldötteiből áll össze. A jövőben a pártszövetségi feladatokat, a választási felkészülést, a program megalkotását, a kapcsolatot a polgárokkal, egy a reményeink szerint jóval nagyobb létszámú tagság jeleníti meg. A választókerületben a győzelemhez szükséges önállóságot és a döntési jogosítványokat is oda telepíti az alapszabály, ahol az szükséges. Az a felismerés, hogy a választópolgárok bizalmát hosszabb távon nem lehet fenntartani hatékony területi munka nélkül, többek között a megyei elnökökben is meg született meg, részben saját tapasztalataik alapján. Helyben tudják a legjobban, hogy kik képesek a Fidesz - Magyar Polgári Szövetség értékeit leginkább képviselni. Tolna megyében, bár meglepetések nem várhatók, legkésőbb az év végéig megnevezzük azokat a jelölteket, akikkel a választásokra készülünk.

- És a megyei választmány?

- A megyei választmány továbbra is koordinatív feladatokat lát el, tartja a kapcsolatot a megyei sajtóval, készül az önkormányzati választásokra és készül a regionális átalakulásokra. Jól működő megyei választmány, s a Tolna megyei szerintem ilyen, az alapszabály-változtatást megelőzően is területi elven működött, s az egyéni választási kerültekben biztosította az önállóságot. A mi életünkben tehát az alapszabály-módosításnak ez a része nagy változásokat nem jelent.

- A Fidesz, s személy szerint Ön is gyakran hivatkozik, nem mindig alap nélkül, a kádárista reflexekre. Ehhez képest már a kongresszus előtt megmondták, kik lesznek az alelnökök.

- Erről a kongresszus titkos szavazással dönt majd. Hogy az alelnökök megválasztását a média eldöntöttnek véli, annak a magyarázata a tagság úgyszólván egyhangú véleménye, egyetértése lehet. A kádári reflexeket pedig szűkebb hazánkban legutóbb a paksi tájékoztatásban, illetve félretájékoztatásban mindenki megtapasztalhatta.

- Az új szövetségi tagok esetleges tömeges megjelenése nyilván vitákat gerjeszt majd, s nagyobb versenyt eredményez a pozíciókért.

- A politika egyetlen célja csak az lehet, hogy az embereknek, a gyermekeinknek, unokáinknak szebb és jobb élete legyen. Aki új színt hoz a Fideszbe, s így gazdagítja azt, annak köztünk a helye, a vitákat pedig nem szabad megspórolni, hiszen azok bizonyára előbbre viszik a közéletet. Verseny meg igenis legyen, annak érdekében, hogy mindig a legjobbak választódhassanak ki a megfelelő feladatokra.

Ihárosi Ibolya - Tolnai Népújság