fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Az Országos Elnökség Beszámolója a Fidesz XVII. Kongresszusán
2003. május 17., 14:51

Tisztelt Kongresszus!


"A kormányzás lehetőségét elveszítettük, de nyertünk valami fontosat. A polgári erők összefogására gondolok, amely mostanra túllépett a politikai pártokon is. Az összefogás sosem jelentett egyformaságot. Sokszor eltérő szempontból ítélünk meg egyes kérdéseket, vitatkozunk a fontosabb problémák megoldási módjain. Vitatkozunk egymással a kultúra és a gazdaság kérdéseiről, másként ítéljük meg az uniós Magyarország előtt álló feladatokat, kockázatokat. A fideszes politikusok, a kereszténydemokraták, a kisgazdák, a Demokrata Fórum tagjai, a Lungo Drom politikusai és a fidelitasosok megtanulták becsülni és tisztelni egymást. Jól tudjuk, hogy nem vagyunk egyformák és nem is kell mindenben és mindenről ugyanazt gondolnunk ahhoz, hogy mégis egy politikai családot alkossunk. Jól megférünk egymással, tisztelve a másik értékeit, tiszteletben tartva egymás véleményét.
...
A részvételi politikai kultúra jellemzője, hogy a polgárok valóban magukénak érzik politikai közösségüket, magukénak érzik a közügyeket. Igényt formálnak arra, hogy hangjukat hallassák, kiállásukkal befolyásolják a politikát. Szervezeteket, klubokat hoznak létre, baráti körök állandósulnak, és célul tűzik ki, hogy valamely érték melletti nyilvános kiállásukkal hatással legyenek a közösség - és ezzel saját maguk - ügyeinek intézésére. Úgy érzik, a politika a demokráciában nem olyan, mint egy világbajnoki labdarúgó mérkőzés, ahol huszonketten játszanak a zöld gyepen, és tízezrek nézik a lelátókon, milliók pedig a tévé készülékek előtt, szorítva valamelyik csapatnak. Ahogy a saját egyéni életünknek, úgy nagyobb közösségeink életének sem lehetünk puszta nézői, jobb esetben drukkerei. Mindannyian főszereplői vagyunk saját életünknek, és részesei a közügyeknek; kiállásunktól, aktív közreműködésünktől is függ, hogyan alakul hazánk jövője. Erre jöttek rá sok százezren, ennek az ízét érezték meg ifjak, középkorúak és szüleink nemzedéke is.
...
A polgári körök és a Fidesz ennek az új, értékelvű magatartásnak és politizálásnak a megtestesítői. Akik nem értik, azok az értékelvű politizálást sem értik: számukra a politika csupán szakma, érvényesülési, gazdagodási lehetőség, és nem hivatás; csupán elosztási mechanizmus és nem a nemzet jövőjéről folyó viták és döntések sorozata. A közösség tagjai pusztán statisztikai adatok és nem polgárok..
...
Tudomásul kell vennünk, hogy ez a választási kampány is korszakhatárt jelez a Fidesz életében. 1990-ben a parlamenti politizálás, 1998-ban a kormányzati politika szempontjából vált felnőtté az egykori generációs párt. Most a szervezettség, a pártépítés szempontjából állunk új kihívás előtt: a Fidesz néppárt lett. Megsokszorozódott tagságunk, és mind a mai napig tart a belépési hullám. Ez a folyamat óriási esélyt ad a jövőre nézve. Ezzel az eséllyel azonban tudnunk kell élni. Szakítanunk kell a zárt, klubszerű működéssel, a "minél kevesebben vagyunk, annál inkább igazunk van" elvvel. Nyitnunk kell, nem bezárkózni. Nyitnunk kell a polgári körök, természetes szövetségeseink, a tagság iránt érdeklődő polgárok felé. Bővíteni kell tagságunkat: új szervezeteket kell létrehozni, hogy országos hálózatunk sűrűbb szövésű legyen. Ahol pedig már léteznek szervezetek, fogadjuk bizalommal az érdeklődőket és a csatlakozni vágyókat."

Pokorni Zoltán, a Fidesz - Magyar Polgári Párt elnöke ezekkel a gondolatokkal fejezte be a tavalyi kongresszuson a párt elnökségének beszámolóját. A kongresszus pedig e feladatok elvégzésére szavazott bizalmat az elnöknek és az elnökségnek.

Az eltelt egy esztendő a "felkészülés éve" volt a Fidesz és az elnökség számára. Felkészülés arra a nagyon intenzív időszakra, amelyben a párt képessé válik az érdeklődők, a saját sorsukat irányítani akaró polgárok befogadására. Arra az időszakra, amelyben a párt működése kibővül, s egy értékelvű közösség létrejöttét követően nem a hatalom megszerzése az elsődleges cél - legfeljebb a célok elérésének egyik, talán leghatékonyabb eszköze -, hanem maga az értékképviselet, a nemzeti közösség képviselete. S amely a hétköznapokon is többet jelent puszta "pártszerű" működésnél.

Az Elnökség ebben az esztendőben - a párt felkészülésére való tekintettel - a nyilvánosság számára érzékelhető súlypontot az Országgyűlési Képviselőcsoportra, a Frakcióra helyezte, miközben elvégezte azt a műhelymunkát, amelynek eredményeként a mai napon a Kongresszus valóban mérföldkövet jelentő döntéseket hozhat az Alapszabály módosításával és az Elvi Nyilatkozat elfogadásával.

E közben azonban más fontos tennivalónk is volt. Szinte kivétel nélkül minden Elnökségi tag aktívan vett részt abban az országjáró "körutazásban", amelynek segítségével ezerszám alakultak polgári körök, és Közép-Európa legnagyobb politikai mozgalmává váltak.

Az elmúlt egy esztendő - a szocialisták részéről - "bosszú" esztendeje is volt. A kormány tisztogatásokat hajtott végre az állami, köztisztviselői, közalkalmazotti szférában, de nem csupán országos, hanem helyi szinten is. A leszámolás szinte valamennyi intézményt elért, és emberek százai, mára már ezrei kerültek utcára politikai okokból. Az Elnökség tehát utóvédharcot is folytatott ebben az esztendőben, hiszen felelősségünk volt, hogy ha másként nem, hát jogi segítséget nyújtsunk a bajba jutottaknak, s jogi úton vegyünk elégtételt a rágalmazóktól.

A kormányváltás után, az átalakulás erőteljes jeleit mutató európai és nemzetközi politikai térben a Fidesz - Magyar Polgári Párt külkapcsolatai tovább épültek. Befejeződött a párt integrálódásának folyamata a jobbközép pártok szervezeteibe, megerősödött a Fidesz pozíciója az Európai Néppártban.

Az európai uniós csatlakozás zavartalan folyamatához a Fidesz kormányzó erőként is hozzájárult. Az elmúlt egy esztendőben - bár szűkebb lehetőségekkel - ez tovább folytatódott. A Fidesz által kezdeményezett társadalmi vita keretében közel 200 ezer példányban bocsátotta közre a párt "Európa a jövőnk, Magyarország a hazánk" című kongresszusi vitairatát. Ezen túl az Európai Parlament legjelentősebb frakciójával, az Európai Néppárttal szoros együttműködésben elősegítette az "Európa Szabadegyetem" megalakulását, illetve szakpolitikusai, parlamenti képviselői részvételével "Unió Európával", "Párbeszéd Európáról" valamint "2004 találkozás" címmel országszerte térségi kerekasztal konferenciák, ágazatpolitikai egyeztetések, és lakossági tájékoztató fórumok sokaságát rendezte meg.

A párt Elnöksége, de a párt egésze is jól vizsgázott ugyanakkor a törvényes működés ellenőrzésének bennünket érintő ügyeiben. Az Állami Számvevőszék megvizsgálta a 2002-es választási kampány során folytatott gazdálkodásunkat, s azt törvényesnek nyilvánította. Ugyancsak megvizsgálta két teljes esztendőnk gazdálkodását, s rendben lévőnek minősítette. A Fidesz ezzel is bizonyította, hogy az elmúlt esztendők tevékenysége a párt részéről jogszerű és átlátható volt.

A legfontosabb feladat azonban a párt megújításának megtervezése, és végrehajtásának előkészítése volt. Ennek érdekében intézményi hátteret nyújtottunk a polgári körök működtetésének, kibővítettük a polgári erők szövetségi rendszerét, önálló hátteret biztosítottunk kisgazda és kereszténydemokrata képviselőtársainknak, újabb és újabb polgári szervezetekkel folytattunk eszmecserét a párt megújításáról, fogadtuk be javaslataikat, hogy a Fideszt szervezetként is alkalmassá tegyük a bővülésre, a megújulásra.

Ennek alapján döntött úgy az Elnökség, hogy a Fidesz elnöki tisztére Orbán Viktort jelöli, s az Elnökség hozott döntést arról is, hogy - amennyiben az Alapszabály módosítása az előterjesztés szerint kerül elfogadásra - az Elnökjelölt Pokorni Zoltánt és Schmitt Pált javasolja alelnököknek megválasztani.

Az Elnökség ugyanakkor megtette a szükséges lépéseket a bővítés végrehajtására is. A szervezetekkel való együttműködés eredményeként hozzálátott a leendő tagozatok megszervezéséhez, s így mára karnyújtásnyira vagyunk a Gazda tagozat, a Nyugdíjas tagozat, az Önkormányzati tagozat, a Kulturális tagozat megalapításától, de folyik a többi tagozat szervezése is.

Megtettük az első lépéseket abba az irányba is, hogy a párt működése - benne képviselőink, szervezeteink működésével - közelebb kerüljön a polgárokhoz, vagyis tevékenységünk súlypontja az egyéni országgyűlési választókerületekre helyeződjön. Technikai és személyi értelemben is felmértük a szervezet adottságait, így tisztában lehetünk korlátainkkal és lehetőségeinkkel is. Tudjuk, hogy ma meddig nyújtózkodhatunk, s azt is, hogy mekkora takaróra lenne szükségünk.

Tisztelt Kongresszus!

A mögöttünk hagyott esztendő nem volt könnyű a Fidesz - Magyar Polgári Párt történetében, és nem volt könnyű a párt tagjainak életében sem. Ha nem is választási értelemben, ám jövőnket illetően sikeres esztendőt zártunk. Ma a magyar politikai élet legerősebb szövetségével rendelkezünk, támogatóink száma jelentős, hiszen az ország majd fele számít ránk, bízik bennünk. A 15 éve alakult Fidesz soha nem látott mértékben gyökerezett meg a magyar társadalomban, s jó eséllyel vághatunk neki az építkezésnek. Az Országos Elnökség elvégezte annak a munkának az előkészítését, amire Pokorni Zoltán egy évvel ezelőtt hívta fel a figyelmünket.

Az Elnökség tisztelettel köszöni meg a bizalmat, amelyet a Kongresszustól és a tagságtól kapott, s ügyvezető alelnökként valamennyi alelnöknek, elnökségi tagnak köszönöm az elvégzett munkát. Külön köszönöm ugyanakkor azoknak a közreműködését, akik a párton kívülről mellénk álltak, és segítséget nyújtottak munkánkban.


Budapest, 2003. május 9.

Dr. Áder János
ügyvezető alelnök

A beszámolót elfogadta a Fidesz - Magyar Polgári Párt Országos Elnöksége 2003. május 9.-i ülésén.