ajánlott oldalak
Magyarország nemcsak az európai átlagnál teljesít jobban, de visszakapaszkodott régiónk élbolyába is.
Orbán Viktor sajtónyilatkozata a TAKATÁ-val kötött stratégiai megállapodás aláírása után, 2013. november 15.
 

A jobboldali szövetség történelmi távlatai

"Csongrádon több mint ezer kisgazda érzelmű ember döntött úgy, hogy a korábbi kisgazdaprogramot egy nép-nemzeti programmá kívánja alakítani, és elsősorban a Németh László-i harmadik utat akarja a magyar vidéknek ajánlani" - mondta a Magyar Hírlapnak Turi-Kovács Béla, a Kisgazda Polgári Szövetségpárt elnöke.
Létrehozva: 2008. január 3., 11:11
nyomtat küld

- Egyesek szerint az idén, mások szerint jövőre lesz százéves a magyar kisgazdamozgalom. A párt jelenlegi helyzetében van-e ok az ünneplésre?

- Mindenképpen emlékeznünk kell a megtett útra, talán el is merenghetünk a kisgazdapárt dicső múltján, felemlegethetjük a kisgazdák száz esztendő alatti történelmi szerepét is, de ezt mégsem tanácsolnám, mert az eltelt évtizedek azt igazolták, hogy már nem érdemes visszatekinteni a múltra, inkább a jelennel és a jövővel kell foglalkozni. Meggyőződésem szerint az FKGP már sohasem lehet ugyanaz, ami korábban volt, mert a megváltozott történelmi, társadalmi viszonyok új, a korszellemnek megfelelő kisgazda, népi-nemzeti gondolatokat igényelnek.

- És mi lesz a párt ismert logójával, elfelejthetjük örökre?

- Az FKGP logója történelmi érték, de azt sem szabad elfeledni, hogy 2002-ben az akkori pártvezetés 0,78 százalékot ért el az országgyűlési választásokon. A logóhoz való ragaszkodás ma már nem pótolja a tényleges programot, miként a politikai irányultságot sem. Az embléma fontos mint történelmi ereklye, de ma már nem biztos, hogy mögötte felsorakozna a vidék.

- Az FKGP szinte teljesen eltűnt a magyar politika színteréről.

- Így igaz. A párt 2002-re elveszítette teljes szavazóbázisát, és ezzel véglegesen lezárult egy korszak. Számomra és a velem együtt gondolkodóknak egyértelművé vált, hogy a kisgazda népi és nemzeti értékek megtartása csak egy nagyobb szövetségen belül lehetséges. Szerencsére 1994 és 1998 között eldőlt, hogy egy korábbi kis liberális párt, a Fidesz képes volt olyan polgári átalakulásra, amely integráló erő lehetett az egész jobboldalon.

- Az ön által vezetett politikai formáció 2003-ban csatlakozott a Fidesz által létrehozott szövetséghez.

- A Kisgazda Polgári Egyesület a szövetség részeként működött az elmúlt években. A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség programjának megalkotásánál több-kevesebb sikerrel megkíséreltük saját programunk érvényesítését, tavaly tavasszal pedig létrehoztuk a Kisgazda Polgári Szövetségpártot.

- Megérte, hogy a civilszervezetként működő Kisgazda Polgári Egyesület mellett pártot is alapítottak?

- A változást a Fidesznek az a döntése indokolta, hogy a KDNP önálló pártként vett részt a szövetség mellett a 2006-os választáson, tegyük hozzá azonban, hogy kifejezetten a szövetség erejéből. Ma a köztudatban egyre inkább az általunk egységes néppártként elképzelt szövetség inkább pártszövetségjelleget kezdett ölteni. A folyamatos Fidesz-KDNP megjelölés eljelentéktelenítette a szövetség sokszor valódi erejét jelentő civil szerveződéseket, és ez zavaró körülmény volt. A válaszunk nem lehetett más, csak az, hogy a meglevő szervezettségünkre építve létrehoztuk azt a pártot, amely maga is a szövetség része kíván lenni.

- Mi a garancia arra, hogy két választási vereség után leváltható lesz a jelenlegi kormánykoalíció?

- A szövetség erejét szerintem leginkább a 2006-os választási vereség után kialakult helyzet igazolta. Sokan úgy gondolták, hogy az egymást követő két választási kudarc a polgári szövetség meggyengülését, akár felbomlását és vezetőjének a leváltását hozhatja. Ennek az ellenkezője történt. Szeretném egyértelművé tenné, hogy semmilyen erőmegosztást nem tartunk kívánatosnak a keresztény-nemzeti-polgári erők oldalán, sőt ezeket veszélyesnek ítéljük. Minket nem téveszt meg a szocialista-liberális, egységesen globalista erők jelenlegi mélyrepülése, és tisztában vagyunk azzal, hogy azonos vagy őket meghaladó erőt csak együtt tudunk felmutatni.

(Papp János, Magyar Hírlap)
 
médianaptár
-több
Jelenleg nincs információ
dosszié
Fundamentumok MSZP-SZDSZ Korrupédia Rendőri Brutalitás EU-Elnökség
események
-több
Tartsa a kurzort egy dátum fölé az aznapi programok- ért. Kattintson egy napra a részletekért.
Jelenleg nincs erre a napra vonatkozó információ
szervezet kereső
Keresse meg irányítószám alapján az Önhöz legközelebb működő választókerületi irodát!
Keres
új hozzászólók
 
 
HírekÁrvízi védekezésEU elnökségÖnkormányzatZöldEurópai UnióMondatokDossziéHírlevelek
Önkormányzati választások 2010 InterjúkInterjúPublicisztikaFórum
FrakcióVálasztott testületekTagozatokDokumentumokÖnkormányzati választások 2010Kapcsolat
KözleményekSajtótájékoztatók
VideókFotókHanganyagokDokumentumok
News in EnglishContact
EU-ElnökségMagyarország többre képes
Nyilvános szerződések