fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A jobboldali szövetség történelmi távlatai
2008. január 3., 11:11
"Csongrádon több mint ezer kisgazda érzelmű ember döntött úgy, hogy a korábbi kisgazdaprogramot egy nép-nemzeti programmá kívánja alakítani, és elsősorban a Németh László-i harmadik utat akarja a magyar vidéknek ajánlani" - mondta a Magyar Hírlapnak Turi-Kovács Béla, a Kisgazda Polgári Szövetségpárt elnöke.

- Egyesek szerint az idén, mások szerint jövőre lesz százéves a magyar kisgazdamozgalom. A párt jelenlegi helyzetében van-e ok az ünneplésre?

- Mindenképpen emlékeznünk kell a megtett útra, talán el is merenghetünk a kisgazdapárt dicső múltján, felemlegethetjük a kisgazdák száz esztendő alatti történelmi szerepét is, de ezt mégsem tanácsolnám, mert az eltelt évtizedek azt igazolták, hogy már nem érdemes visszatekinteni a múltra, inkább a jelennel és a jövővel kell foglalkozni. Meggyőződésem szerint az FKGP már sohasem lehet ugyanaz, ami korábban volt, mert a megváltozott történelmi, társadalmi viszonyok új, a korszellemnek megfelelő kisgazda, népi-nemzeti gondolatokat igényelnek.

- És mi lesz a párt ismert logójával, elfelejthetjük örökre?

- Az FKGP logója történelmi érték, de azt sem szabad elfeledni, hogy 2002-ben az akkori pártvezetés 0,78 százalékot ért el az országgyűlési választásokon. A logóhoz való ragaszkodás ma már nem pótolja a tényleges programot, miként a politikai irányultságot sem. Az embléma fontos mint történelmi ereklye, de ma már nem biztos, hogy mögötte felsorakozna a vidék.

- Az FKGP szinte teljesen eltűnt a magyar politika színteréről.

- Így igaz. A párt 2002-re elveszítette teljes szavazóbázisát, és ezzel véglegesen lezárult egy korszak. Számomra és a velem együtt gondolkodóknak egyértelművé vált, hogy a kisgazda népi és nemzeti értékek megtartása csak egy nagyobb szövetségen belül lehetséges. Szerencsére 1994 és 1998 között eldőlt, hogy egy korábbi kis liberális párt, a Fidesz képes volt olyan polgári átalakulásra, amely integráló erő lehetett az egész jobboldalon.

- Az ön által vezetett politikai formáció 2003-ban csatlakozott a Fidesz által létrehozott szövetséghez.

- A Kisgazda Polgári Egyesület a szövetség részeként működött az elmúlt években. A Fidesz - Magyar Polgári Szövetség programjának megalkotásánál több-kevesebb sikerrel megkíséreltük saját programunk érvényesítését, tavaly tavasszal pedig létrehoztuk a Kisgazda Polgári Szövetségpártot.

- Megérte, hogy a civilszervezetként működő Kisgazda Polgári Egyesület mellett pártot is alapítottak?

- A változást a Fidesznek az a döntése indokolta, hogy a KDNP önálló pártként vett részt a szövetség mellett a 2006-os választáson, tegyük hozzá azonban, hogy kifejezetten a szövetség erejéből. Ma a köztudatban egyre inkább az általunk egységes néppártként elképzelt szövetség inkább pártszövetségjelleget kezdett ölteni. A folyamatos Fidesz-KDNP megjelölés eljelentéktelenítette a szövetség sokszor valódi erejét jelentő civil szerveződéseket, és ez zavaró körülmény volt. A válaszunk nem lehetett más, csak az, hogy a meglevő szervezettségünkre építve létrehoztuk azt a pártot, amely maga is a szövetség része kíván lenni.

- Mi a garancia arra, hogy két választási vereség után leváltható lesz a jelenlegi kormánykoalíció?

- A szövetség erejét szerintem leginkább a 2006-os választási vereség után kialakult helyzet igazolta. Sokan úgy gondolták, hogy az egymást követő két választási kudarc a polgári szövetség meggyengülését, akár felbomlását és vezetőjének a leváltását hozhatja. Ennek az ellenkezője történt. Szeretném egyértelművé tenné, hogy semmilyen erőmegosztást nem tartunk kívánatosnak a keresztény-nemzeti-polgári erők oldalán, sőt ezeket veszélyesnek ítéljük. Minket nem téveszt meg a szocialista-liberális, egységesen globalista erők jelenlegi mélyrepülése, és tisztában vagyunk azzal, hogy azonos vagy őket meghaladó erőt csak együtt tudunk felmutatni.

(Papp János, Magyar Hírlap)