fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Több száz tonna galvániszap van még mindig Csepelen
2008. január 3., 15:43
Már tíz napja lejárt a csepeli galvániszap elszállításának határideje, mégis több száz tonna van még belőle a városban. Németh Szilárd és Illés Zoltán sajtóközleménye.

"Téged meg azért fizetünk, hogy itt senki ne fotózzon!" - ezekkel a szavakkal próbálták ránk, a Fidesz önkormányzati képviselőire ugrasztani a biztonsági őrt ma délután, amikor azt ellenőriztük, valóban elszállították-e Csepelről az 1200 tonna galvániszapot.

2007 novemberében, amikor a zöld tárca bejelentette, hogy a TERSZOL Kft. karácsonyig elviszi a 2003 óta Csepelen, törvénytelenül tárolt veszélyes hulladékot és kármentesíti a környezetet, még örültek a sajtó munkatársainak. Ma azonban biztonsági őrök próbálják az arra tévedőknek bemesélni, hogy a telep és a hozzá vezető közterület "tiltott terület", a több száz tonnányi ott maradt galvániszapot pedig nem szabad lefotózni. A veszélyes hulladék egy jelentős része, körülbelül 300 tonna galvániszap ugyanis titokban itt maradt, mégpedig azon a telephelyen, amelyben a csepeli önkormányzat is tulajdonos.

Bár az eddig áttetsző kerítést a tender-győztes TERSZOL Kft. vászonmolinóval eltakarta, mégis már messziről látszanak azok az ezer kilogrammos vászonszövésű műanyagzsákok (számításink szerint kb. 300 zsák), amelyekbe a veszélyes galvániszapot csomagolták. A zsákokon kívül még legalább egy tucat konténer is az udvaron áll. Odaérkezésünkkor először a biztonsági őr próbált megakadályozni a felvételek elkészítésében, majd, amikor ez nem sikerült, akkor "szólok a főnöknek" felkiáltással mordult ránk. Jött is a főnök, aki a fent említett módon lebaltázta a láthatóan megszeppent őrt, majd felénk fordulva az után érdeklődött, hogy kik vagyunk. Mi bemutatkoztunk, de ő már erre nem vette a fáradságot, csak továbbra is imamalom szerűen hajtogatta, hogy nem fényképezhetünk.

Választ várunk Fodor Gábor miniszter úrtól arra, hogyan fordulhat elő, hogy a TERSZOL által vállalt elszállítási határidő után tíz nappal még mindig legalább 300 tonna galvániszap van a csepeli telephelyen? A szerződésben szerepel-e kötbér (és ennek mekkora a mértéke) az időre el nem végzett feladatokért? Kérdezzük továbbá, hogy mi lett a tenderkiírás és elbírálás körülményei kivizsgálásának az eredménye?

Tóth Mihály csepeli polgármestertől az iránt érdeklődünk, hogy ellenőrizte-e az elmúlt időszakban, hogy mi folyik azon az önkormányzati résztulajdonú teleken, ahol a galvániszapot tárolják? Tud-e egyáltalán arról, hogy még mindig veszélyezteti a csepelieket a galvániszap? Ha tud róla, miért nem értesítette hivatalból a képviselő-testületet, miért nem hozta nyilvánosságra, mint közérdekű információt? Mit szól ahhoz Csepel polgármestere, hogy egy önkormányzati résztulajdonú ingatlanon, illetve az előtte lévő közterületen csepeli önkormányzati képviselőket próbálnak megakadályozni munkájuk végzésében?


Budapest, 2008. január 2.


Németh Szilárd
Frakcióvezető
Fidesz-KDNP

Illés Zoltán
Környezetvédelmi szakértő
Fidesz

(fidesz.hu)