A World Wildlife Fund természetvédelmi világszervezet (WWF) a minap arra figyelmeztetett, hogy a fokozódó mélytengeri halászat tönkreteszi az Atlanti-óceán északkeleti részének korallzátonyait. A szervezet követeli, hogy világszerte szüntessék hagyjanak fel a romboló hatású halászati módszerekkel az érzékeny ökoszisztémákban - írja a bécsi Der Standard.
A nyílttengeri halászat egyre inkább elterjedőben van, mivel a partokat már lehalászták, a zátonyok viszont dúskálnak a halakban, tudósít a WWF. A mélytengeri vonóhálók a maguk többtonnányi fémlemezeivel és kerekeivel "jóformán szétlapítják a korallokat". Néhány régióban már a zátonyok fele megsemmisült.
A WWF azzal kapcsolatban adta ki felhívását, hogy megkezdődött 2008, A Korallzátonyok Nemzetközi Éve.
A csupán az elmúlt évtizedekben felfedezett hidegvízi korallok a WWF szerint az Ausztrália partjai előtt húzódó Nagy Korallzátony európai megfelelői.
Eddig több mint 2.000 e térségekben élő fajt sikerült meghatározni, többek között szivacsokat, tengeri csillagokat, tengeri sünöket és mélytengeri halak változatos sokaságát. Mivel a korallok a hűvös mélységben lassabban nőnek, mint a trópusi vizekben, a megsemmisült korallzátony regenerációja évszázadokba telhet.
A WWF sikereket is elkönyvelhet a korallzátony-védelem területén. 1999 óta több mint 20 régió lett védett Norvégia, Nagy-Britannia és az Azori-szigetek partjai előtt, ezekben a térségekben betiltották a mélytengeri vonóhálós halászatot. Ez összesen mintegy 500.000 négyzetkilométer védett területet jelent.
Sajnos, ez a hidegvízi korallok élőhelyének még az öt százalékát sem éri el.