FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Többet szennyezne nyolc ország
|
|
Románia pert indított az Európai Bizottság ellen a CO2 kvóták csökkentése miatt, az Európai Bíróság hamarosan meghozza döntését - közölte a Rompresszel Korodi Attila, román környezetvédelmi miniszter. |
|
Létrehozva: 2008. január 10., 11:47 |
Az Európai Bizottság a per beindításáról nem kapott még hivatalos értesítést. A bizottság szóvivője azonban úgy tudja, hogy hét ország, Csehország, Észtország, Lettország, Lengyelország, Litvánia, Magyarország, Szlovákia is pert kezdeményezett. (A globális klímahatásoknál akár 30-40 százalékkal is nagyobb hőemelkedésre lehet számítani a Kárpát-medencében. Amennyiben nem teszünk semmit, az évszázad végére akár 250 százalékkal nőhet a forró napok száma.)
Korodi Attila elmondta, hogy környezetvédelmi miniszterként kérvényezte a Bizottság azon döntésének hatályon kívül helyezését, amely a kvóták 20 százalékos csökkentését rendelte el. A kérést azzal indokolta, hogy ez a döntés nem teljesíthető, és a költségek megemelkedése folytán kihatással lehet az ipari termelők környezetvédelmi beruházásaira. (Tabajdi Csaba, az Európai Parlament éghajlatváltozással foglalkozó ideiglenes bizottságának főtagja áttörésként értékelte a Balin tartott kéthetes ENSZ klímavédelmi konferenciát, mert bár a résztvevőknek nem sikerült megegyezniük a 2012 utáni üvegházhatású gázkibocsátás csökkentésének mértékéről, mégis megállapodtak egy új éghajlatváltozási egyezmény tárgyalási mandátumáról.)
Elköltözik az ipar
A döntés az energiaipart érinti a legjobban, ahol a költségek meredeken megemelkednének. De megérzi a következményeket a cement-, az üveg- és a papíripar is. "Tartunk attól, hogy a magáncégek esetleg külföldre telepítik majd a gyártást, mert az olyan piacok, mint például Ukrajna, vonzóbbá válnak" - mutatott rá Korodi.
Tavaly októberben az Európai Bizottság 75,9 millió tonnás kibocsátási kvótát engedélyezett Románia számára a 2009 és 2012 közötti időszakra, 20,7 százalékkal kevesebbet, mint amennyit Bukarest kért. A Bulgária számára jóváhagyott kvóta 34,7 százalékkal volt kisebb az igényeltnél. Ugyancsak októberben a bizottság jóváhagyta a németországi nemzeti tervben végrehajtandó módosításokat, amivel lezárult a 27 tagország esetében végzett felülvizsgálat. (A kiotói jegyzőkönyvben foglaltak teljesítésének elérésére Japán - Magyarország után - Kínától is vásárolna karbonkrediteket: az erről szóló megállapodást várhatóan március végén, a kínai elnök tokiói látogatásán írják alá.)