A volt spanyol miniszterelnök, akit az EU-tagországok vezetői decemberben neveztek ki az említett szakértői csoport élére, a Financial Times című brit pénzügyi-politikai szaklap kontinentális kiadásának keddi számában megjelent interjúban leszögezte: az unió a múltban túl sokat foglalkozott tagjainak egymás közti hatalommegosztásával. Itt az ideje, hogy világpolitikai és -gazdasági szerepének visszaszerzésére összpontosítson.
González úgy ítélte meg, hogy az EU az elmúlt másfél évtizedben nem ismerte fel a már zajló technológiai forradalom jelentőségét. Hozzátette: a versenyképesség növelésére kidolgozott lisszaboni stratégiában az unió ugyan jól "azonosította a tüneteket (alacsony növekedés, romló versenyképesség, növekvő technológiai hátrány), de félrediagnosztizálta a kórt". Az unió betegsége ugyanis González szerint a túlságosan merev bürokrácia. A készülő jelentés ezért várhatóan utalni fog a túlzott uniós központi szabályozó hatalom leépítésének szükségességre.
A volt spanyol kormányfő megkerülte a választ arra a kérdésre, foglalkozik-e a csoport az unió további bővítésével, azzal a témával, amely jelenleg megosztja a tagállamokat. Azt viszont megerősítette, hogy a szakértők az uniós energiafüggőség ügyét is körüljárják majd.
Gonzáleznek csak 2010-ben kell asztalra tennie jelentését, ráadásul fennáll a veszély, hogy azt figyelembe sem veszik, hiszen nincs kötelező ereje. Egyelőre a csoport összetétele sem ismeretes, az állam- és kormányfők az elnök mellett csupán a két alelnök (Vaira Vike-Freiberga volt lett államfő és Jorma Ollila korábbi Nokia-elnök) személyéről határoztak. A hat tagot várhatóan csak szeptemberben nevezik ki, immár annak ismeretében, mivel kíván elsősorban foglalkozni a csoport. González most azt mondta, leginkább technológiával, innovációval foglalkozó szakembereket szeretne látni a tanácsban.