fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Tőketerebes miatt elbukik a tervezett szerencsi erőmű?
2008. január 16., 11:01
Jelentés készül a tokaji világörökségi helyszín állapotáról. A dokumentumot január végéig kell eljuttatni az UNESCO párizsi központjába.

A tokaji helyszínről szóló úgynevezett megőrzési állapotjelentésben a magyar államnak azt kell bemutatnia, hogy a világörökségi területre tervezett Hujber-féle szalmatüzelésű erőmű hatással lehet-e a vidék értékeire" - mondta Soós Gábor, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatalban működő Világörökség Magyar Nemzeti Bizottságának Titkársága (VÖMNB) nemzetközi kapcsolatokért felelős munkatársa. A dokumentumot február 1-ig kell eljuttatni az UNESCO világörökségi központjába, Párizsba. A tanulmányt összeállító bizottság 23-án ül össze, és véleményt formál a titkárság által összeállított jelentéstervezetről. A testületben hat minisztérium képviselőin kívül az MTA és számos szakmai szervezet, valamint az érintett térség képviselői vesznek részt.

"A világörökségi egyezmény keretében az UNESCO kérte hazánkat a szóban forgó anyag elkészítésére, tekintettel a VÖMNB, valamint a civilszervezetek beadványaira és arra, hogy a tervezett beruházás hatással lehet Tokaj egyetemes, kiemelkedő értékeire" - mondta Soós Gábor. A kérdést a nyár közepén tárgyalja a nemzetközi bizottság.

A testület nehéz döntés elé néz. Ha úgy nyilatkozik, hogy a szocialista kötődésű beruházás nem veszélyezteti a vidéket, azzal rontja hazánk nemzetközi esélyeit a szlovákiai Tőketerebesre tervezett erőmű elleni fellépésnél. Ez utóbbi ugyanis szintén Tokaj-Hegyalját mérgezné. Nagy baj lehet, ha az UNESCO maga sorolja át a veszélyeztetett világörökségi helyszínek közé e részt, hiszen ez súlyos presztízs- és anyagi veszteséget jelentene. E nemzetközi problémák miatt várhatóan ejtik a beruházást, s Hujbert, illetve a szerencsi térséget más módon kárpótolják. Közben kiderült, a KÖH három újabb értékkel gyarapítaná a magyar világörökségi listát. Az egyik projekt Lechner Ödön autonóm építészete, míg a másik a Római Birodalom határvonalának magyarországi szakasza munkacímen fut. A harmadik elem a budai termálkarszt. Hazánkból ma a főváros Duna-parti látképe, a várnegyed, az Andrássy út, Hollókő ófalu, az Aggteleki-karszt és a Szlovák-karszt barlangjai, a Pannonhalmi Bencés Főapátság, a Hortobágyi Nemzeti Park, a pécsi ókeresztény sírkamrák, a Fertő-Neusiedlersee kultúrtáj és a Tokaji borvidék szerepel a listán.

(magyarhírlap.hu)