A források szerint Berlinben aggódnak amiatt, hogy atervezett találkozó megvalósulása szakadást okozhat az Európai Unióban, amit mindenképp el kell kerülni. Egyben remélik, hogy a francia kormány "ejteni" fogja a tervet.
A Handelsblatt című üzleti és politikai napilap szerint ellenzi a csúcstalálkozót Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezethez tartozó országok csoportjának elnöke is.
Francois Fillon francia miniszterelnök az elmúlt héten állt elő a szóban forgó javaslattal, s az érintett országok vezetőit rögtön egy nyári, párizsi csúcstalálkozóra hívta meg. Fillon ezzel "felmelegítette" a korábbi francia kormányok törekvéseit az övezethez tartozó országok politikájának szorosabb összehangolására.
Németország azonban kezdettől fogva ellenzi ezt, s a Handelsblatt szerint a kérdésről még az elmúlt évben Peer Steinbrück német pénzügyminiszter nyílt vitába keveredett Nicolas Sarkozy francia elnökkel. Berlin ugyanis elutasítja az eurócsoport "felértékelését", s egyidejűleg kiáll az Európai Központi Bank teljes függetlenségének - s egyben koordináló szerepének - megőrzése mellett.
Mindezt előző napi sajtóértekezletén Angela Merkel kancellár is megerősítette. A kancellár - némelyest diplomatikusabban fogalmazva - úgy értékelte, hogy a politika összehangolása az eurócsoport pénzügyminisztereinél jó kezekben van. A kancellár szerint a többi tagállam számára nem lenne helyénvaló jelzés, ha az egyeztetést állam-, illetve kormányfői szintre emelnék.
Hasonló véleményen van Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróövezethez tartozó országok csoportjának elnöke is. A tekintélyes uniós politikus szóvivője a Handelsblattnak nyilatkozva óvta a francia kormányt minden arra irányuló kísérlettől, hogy a koordináció eddigi csatornáit megváltoztassák.
A Handelsblatt értesülése szerint a javaslattal nem ért egyet a csoporthoz tartozó államok többsége sem.