fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Európába privatizált magyar egészségügy
2008. január 21., 08:27
"Ez egy nagyon tehetséges, kiváló ország, ahol azok, akik a hatalmat a kezükbe ragadták, itt mindenkit hülyének néznek" - mondta egyebek között Cser Ágnes, az Egészségügyi Dolgozók Demokratikus Szakszervezetének elnöke Gulyás Istvánnak az Echo Televízió Napi aktuális című műsorában.

- Hihetetlen mennyiségű papírt hozott. A Hospinvestről, amely most mintegy megmentőként szerepel a magyar privatizált egészségügyben, kiderült, hogy 2006-ban 5,3 milliárd forintos veszteséget sikerült összehoznia. Mintha valami nem lenne rendben.

- Üdvözlöm, hogy a Hospinvest bejelentette, elindítja a Kinyújtott kéz programját, mert ekkor ragyogó lehetőség azt a választ adni az EDDSZ részéről, hogy mi a Tiszta kezek mozgalma nevében dolgozunk. Biztos vagyok abban, hogy nem a Kinyújtott kéz, hanem a Tiszta kezek mozgalma fog győzni. Szorgos kutatómunkával összegyűjtöttük a Hospinvest cégcsoport hivatalos, 2006. évi mérlegbeszámolóit. Ebből sikerült táblázatot készíteni. Csak azért mutatom be, mert a kormány által támogatott cégek - majd biztos indul per - másként nyilatkozhatnak.

- Ezt hogy érti? Az igazmondás rájuk is vonatkozik.

- Az igazság, azt szokták mondani, sokféle. Szeretném a Tiszta kezek mozgalma keretében nemcsak elhinni, hanem valószínűsíteni és bizonyítani az állampolgároknak, hogy Magyarországon is csak egy igazságosság fog létezni. Azért fordultam novemberben az Európai Beruházási és Fejlesztési Bank elnökéhez, mert elképesztőnek tartom, hogy az európai működési alapelv, tehát az uniós alapelv, az átláthatóság követelménye ilyen mértékben sérült Magyarországon ebben az ügyben. Erre kaptam választ, amit nem fogok elfogadni.

- Mi a lényege a válasznak? Hogy az EBRD a Hospinvestbe szeretne beszállni?

- Nem, már benne van. Tulajdonos.

- Benne van? Tulajdonos?

- Igen. Egyébként ez az átláthatósági követelmény megjelenik, az EBRD honlapján mindenki megnézheti magyar nyelven. Kétlapos a tájékoztató erről a projektről. Nyolcmillió eurós összértékű, és négymillió euróval beszállt ebbe a december 31-én ötmilliárd-háromszázmillió forint mérleghiányos cégcsoportba. Nem látom a részleteket, nem akarok ítélkezni. Azt szeretném tisztázni, hogy miután a válaszlevélben kiszámítható volt, mit fogunk kapni az előzetes háttérinformációk alapján, ők azt íratták meg a nyugat-balkáni igazgatóval, hogy munkahelyek teremtődnek - miközben több száz ember elvesztette a munkahelyét -, és jobb szolgáltatást fog nyújtani a cégcsoport. Alapvetően az a kérdés, hogy mennyire néznek bennünket hülyének. Küzdünk az ellen, hogy a Gyurcsány-kormány kinyissa a piac előtt az egészségügyi közszolgáltatásokat.

- Az EBRD beszállása a Hospinvestbe gyakorlatilag piacnyitás lenne? Európai piacnyitás?

- Ez teljesen egyértelmű.

- Tehát a versenyszférába tolná a magyar egészségügyet?

- Már ott van.

- Tehát ez a verseny?

- Nem ez a verseny. Őrületesen nagy összeg és nagy üzlet a volt szocialista országok, európai uniós tagok egészségügyi szolgáltatását igénybe véve a volt nyugat-európai országok, a tizenöt tagország betegeinek a kiszolgálása. Az ide érkező betegeknek a gyógyításában - miután az egészségügyi szolgáltatásokban a hozzávalókat, tehát az energiát, a gyógyszert, a kötszert, a kegyszert, ahogy szoktuk mondani, mi is világpiaci áron fizetjük - egyedül a munkaerő az, ahol a negyede, ötöde, hatoda vagy tizede a költség. Ezért a Hospinvest megy előre, de az önkormányzatok eltakarítják előtte a közalkalmazottakat. Gyöngyösön háromszáz embert kellett előtte kirúgni az állásából, hogy ez a hálátlan feladat ne a Hospinvestre maradjon. Itt a magyar állampolgárok semmilyen információval nem rendelkeznek arról, hogy egy őrületesen nagy, garantált üzlet készül a nyugat-európai betegek részére ezekben az országokban.

- Ez nagyon érdekes ország.

- Nem érdekes. Ez egy nagyon tehetséges, kiváló ország, ahol azok, akik a hatalmat a kezükbe ragadták, mindenkit hülyének néznek. Nem kell megengednünk, hogy a verseny tárgya legyen az egészségügyi közszolgáltatás, de ha már eljátssza a kormányunk, hogy a versenyt igénybe veszi, akkor annak a szabályait kőkeményen be kellene tartani. Éppen ezért fogok a versenybiztoshoz fordulni egy soron kívüli vizsgálattal, ugyanis a Hospinvestnél nincs verseny. A Hospinvest saját erő nélkül kapta meg a kiskunhalasi kórházat. Az Állami Számvevőszék kifogásait jeleztem az Európai Banknak. Úgy látszik, kétféle állami számvevőszéki jelentés létezik, mert azt írta válaszában a bank nyugat-balkáni igazgatója, hogy semmilyen szabálytalanságot nem állapított meg. Tehát a bank azt mondja, örüljünk, van a Hospinvest, örüljünk, hogy a közpénzt befekteti tulajdonostársként ebbe a cégbe, mert jobb kiszolgálást fogunk kapni, és több munkahely lesz, és a szerződéseket nem adják ki, mert üzleti titok. És a legeslegvégén, hogy az Állami Számvevőszék nem állapított meg semmit...

(Magyar Hírlap)