FIDESZ.HU > Hírek > Zöld Nyomtatás
Ablak bezárása
A zöldek hiányolják a kötelező betétdíjat
Tavaly 24 ezer tonna üveg- és nyolcezer tonna műanyag palackot dolgozott föl az Öko-Pannon Kht. A mennyiség folyamatosan nő, ami a természetvédők szerint annak a következménye, hogy a zöldtárca meghátrált az itallobbi előtt, s nem vezettette be a kötelező visszaváltást.
Létrehozva: 2008. január 22., 06:25

"Szép eszme a visszaváltható üvegek fokozottabb elterjesztése, de valljuk meg őszintén, melyik világcég az, amelyik saját magától hajlandó több százmilliót áldozni e célra" - mondta lapunknak Magyarország egyik legnagyobb italgyártó vállalatának vezetője, neve elhallgatását kérve. A férfi szerint a tulajdonosok szemszögéből ma lényegesen kedvezőbb az eldobható palackok után kirótt környezetvédelmi díjat megfizetni, mint külön raktárt, üvegmosóüzemet és begyűjtőhálózatot fenntartani, amely a számítások szerint a haszon legkevesebb tizenöt százalékát elvinné. A vezető önkritikusan hozzátette, az értekezleteken olykor jókat szoktak röhögni a önmaguk zöld hitvallásán, amely rendre érvényét veszti, ha a profit növeléséről van szó. E vállalat egyébként maga is használ visszaváltható üvegeket - igaz, évről évre egyre kevesebb ilyen terméket kínál.

A társaság üzletpolitikájával élesen áll szemben számos üzem filozófiája. Ezek közül érdemes kiemelni a borászatban utazó Varga Pincészetet, amely apró létére betétdíjas rendszert üzemeltet. A kft. mellett számos kisebb és nagyobb hazai és külföldi tulajdonú társaság él e lehetőséggel - annak ellenére, hogy ez valóban súlyos anyagi terhet jelent.

Magyarországon az elmúlt évben huszonnégyezer tonna üveg- és nyolcezer tonna műanyag palackot dolgozott föl az Öko-Pannon Kht. A mennziség folyamatosan nő, ami a természetvédők szerint annak a következménye, hogy a zöldtárca meghátrált az itallobbi előtt, s nem vezettette be a kötelező visszaváltást.

Az erről szóló döntést egyébként 2007 júniusában jelentette be Dióssy László, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium szakállamtitkára. Mindez annak ellenére történt, hogy a a választások előtt kötött koalíciós megállapodás eredetileg tartalmazta a betétdíjas rendszer elterjesztését.

A Humusz környezetvédelmi szervezet számításai szerint a nálunk meghonosított gyűjtőszigetes módszer begyűjtési hatékonysága alig 35 százalékos. Ezzel szemben a betétdíjas megoldásnál, amikor az emberek visszaviszik a vásárlás helyére az üvegeket, és pénzt kapnak érte, meg lehet közelíteni a teljes, százszázalékos mutatót is. A Humusz álláspontja szerint az európai uniós forrásokból nem hulladékégetőket és szemétlerakókat kellene létesíteni, hanem a visszaváltás kétségtelenül jelentős befektetést igénylő rendszerét kellene kiépíteni.