FIDESZ.HU > Hírek > Európai Unió |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Ha Nikolic győz, veszélyben Szerbia EU-tagsága
|
|
Londoni hitelminősítői vélemény szerint veszélybe kerülhet Szerbia EU-csatlakozása, ha a radikális jelölt győz az elnökválasztások második fordulójában. |
|
Létrehozva: 2008. január 22., 08:12 | Utoljára frissítve: 2008. január 22., 08:13 |
A Standard & Poor's hétfői kommentárja szerint a választások hétvégi első fordulójának eredménye még nem gyakorol azonnali hatást Szerbia befektetési szint alatti, "BB mínusz/BB" hosszú és rövid távú szuverén adóskockázati besorolására. A világ legnagyobb hitelminősítője szerint azonban Tomislav Nikolic radiális párti jelölt potenciális győzelme a második fordulóban kockázatot jelentene Szerbia európai integrációjára, és a szerb gazdaság iránti külföldi befektetői hangulatra is. Ez utóbbi különösen nagy kockázat annak ismeretében, hogy a szerb folyómérleg-hiány a becslések szerint tavaly elérte a GDP-érték 15 százalékát, és ennek finanszírozásában a külföldi befektetések "életfontosságú" szerepet játszanak, áll az S&P hétfői londoni kommentárjában.
A Standard & Poor's szerint ráadásul Nikolic győzelme éppen olyan időszakban gyakorolna nyomást a szerb adósi besorolásokra, amikor Koszovó esetleg hamarosan kikiáltja függetlenségét. Az elemzés szerint jóllehet az elnökre jelentős politikai szerep hárul Szerbiában, a gazdaságpolitikát a koalíciós kormány határozza meg és hajtja végre, ami "enyhítő körülmény" lenne Nikolic győzelme esetén.
A koalíció válasza az egyelőre függőben lévő koszovói függetlenségi nyilatkozatra, valamint az EU-integrációs folyamat döntő tényezője lesz a szerb szuverén adóskockázati osztályzatnak, áll az S&P hétfői londoni elemzésében. A szerb elnökválasztások, a koszovói függetlenség és a szerbiai EU-csatlakozás esélyeinek összefüggéseit más nagy londoni házak is taglalták, nem túl kedvező jóslatokkal.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató londoni részlege a felzárkózó térségről összeállított napi gazdasági-politikai helyzetértékeléseinek legutóbbi kiadásában azt írta: jóllehet mind Ollie Rehn, az EU bővítési biztosa, mind Boris Tadic jelenlegi szerb elnök "komoly erőfeszítéseket" tesz Koszovó státusának és Szerbia EU-csatlakozási folyamatának szétválasztására, a valóságban igen nehéz lesz a két ügyet elkülöníteni egymástól.
A ház elemzői szerint az "első összecsapási alkalmat" az EU stabilizációs és társulási megállapodásának aláírása kínálja. Ha az unió e megállapodás felajánlása előtt küldené Koszovóba - főleg rendőri erőkből és polgári hivatalnokokból álló - 1800 fős tervezett misszióját, a szerb kormány jó eséllyel elutasítaná az egyezmény aláírását. Ha Szerbia nem írja alá az EU-egyezményt, az nagy valószínűséggel annyira megosztaná a kormányt, hogy idő előtti választásokat kellene kiírni. Ha mindeközben a radikális Tomislav Nikolic nyeri az elnökválasztást, olyan helyzet állhat elő, amelyben mind a szerb elnökség, mind a parlament teljesen a nacionalisták ellenőrzése alá kerül - állt a JP Morgan minapi londoni esélylatolgatásában.
Az elemzés szerint bárhogy alakul is a koszovói függetlenség ügye, a kérdés valószínűleg továbbra is uralni fogja a szerbiai politikát, lassítva a szerb EU-csatlakozási folyamatot. Ezért a londoni cég szakértői szerint valószínűtlen, hogy Szerbia 2016 előtt csatlakozhat az unióhoz.