- Az európai történelem nem elvont fogalom. Meg lehet közelíteni Európa múltját konkrétan, például az emberi jogokon keresztül - fejtette ki magyar újságíróknak nyilatkozva. - Az emberi jogokat Európa hozta létre, talán némi amerikai segítséggel, ezen a prizmán keresztül minden európai múltat egyesíteni lehet, és létrejöhet az egységes európai történelemfelfogás.
Az Egyesült Európa, közös történelem című konferenciát a magyar képviselő mellett a brit Christopher Beazley, a lengyel Wojciech Roszkowski, a litván Vytautas Landsbergis, valamint a lett Tunne-Valdo Kelam és Girts Valdis Kristovskis szervezte. A tanácskozás célja Schöpflin György elmondása szerint az volt, hogy vitára bocsássa az említett problémákat, közreműködjön a nyugati és keleti országok történetének jó megismertetésében egymás lakosságával.
Európa jövője is valamennyire veszélyeztetett azáltal, hogy nincs egységes képünk arról, milyen a múltunk - vélte Schöpflin. Aki egy volt kommunista államból jön, másként fogja fel a múltját, mint egy nyugati államból érkező. A közép- és kelet-európai országok történelmének az európai integráció igazán csak 2004-től lett része - emelte ki. Kijelentette: a magyar történelmet is tanulságos megközelíteni az emberi jogokon keresztül. Példaként lehet szó 1956-ról, de a sztálinizmus időszakáról is. Ezeket nem szabad elhallgatni, elfelejteni, mert évtizedekkel később sokkal nagyobb erővel törhetnek elő.
Schöpflin György elmondta, a konferenciának bizonyosan lesz folytatása. A szervezők könyvek, tanulmányok, elemzések készítését is elképzelhetőnek tartják, és lehet, hogy a témával foglalkozó intézetet is alapítanak.