Terry Davies emlékeztette az ET parlamenti közgyűlését Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök azon felvetésére, hogy az Európai Uniónak testületileg be kellene lépnie tagként az Európa Tanácsba. Davies nem tudja, hogy ez megtörténik-e, és ha igen, mikor, de egyetért azzal, hogy ez lenne a "természetes viszony" a két európai szerveződés között.
Az Európa Tanács - amelynek parlamenti közgyűlése hétfőn kezdte meg péntekig tartó téli ülésszakát - az Európa Uniótól és annak szervezetrendszerétől teljesen független, 1949-ben létrejött, ma már összeurópai jellegű szervezet, amely azt tekinti céljának, hogy az egész kontinensen előmozdítsa a demokratikus elvek érvényesülését, az emberi jogokról kötött európai egyezmény szellemében. Jelenleg 47 ország a tagja.
Az ET főtitkára megjegyezte: az EU reformszerződésének aláírása annak a jelenlegi paradox helyzetnek a megszüntetése felé mutat, hogy Európában csak két végrehajtó testület van, amely kivonja magát az ET-hez kapcsolódó Emberi Jogok Európai Bíróságának joghatósága alól: az EU legfőbb végrehajtó testülete, az Európai Bizottság, valamint a fehérorosz kormány. Davies az ET közelmúltban elért eredményeiről szólva elmondta: az emberkereskedelem ellen született konvenciót ratifikáló államok száma immár elérte a hatályba léptetéshez szükséges szám küszöbét.