Az EU bel- és igazságügyi minisztereinek idei első, nem hivatalos találkozója a soros EU-elnök Szlovénia rendezésében zajlik (csütörtöktől szombatig) a Ljubljanához közeli Brdo üdülőhelyen.
Frattini szavai szerint az EU-nak is be kell vezetnie az amerikai határbiztonsági intézkedéseket, mert azok révén jobban meg tudná védeni külső határait. Mint közölte, az új rendszerben elektronikusan rögzítenék az unió határain minden látogató be- és kilépését. Az elektronikus regiszter biometrikus azonosító adatokat is tartalmazna az elképzelés szerint.
E rendszerrel egyebek mellett elejét lehetne venni annak, hogy a legálisan belépők tovább maradjanak az unió területén a turisták számára engedélyezett három hónapnál. Nagy probléma oldódna meg ezzel, hiszen jelenleg az a helyzet, hogy az EU területén illegálisan tartózkodó személyek nagy többsége legálisan jut be az unióba, majd önkényesen meghosszabbítja ott-tartózkodását - hangsúlyozta.
A terv szerint az EU-tagállamoknak be kellene gyűjteniük és 13 évig tárolniuk kellene 19 személyi adatot a hozzájuk beutazó összes légiutasról. (Az utas telefonszámának, e-mail címének és az utaztató ügynökség nevének is szerepelnie kellene egyebek között az adattárban.) A beutazni szándékozóknak ki kellene tölteniük e célból egy űrlapot néhány nappal tervezett utazásuk előtt, s a légitársaságok kötelesek lennének elküldeni az adatokat az érintett EU-tagállam hatóságainak legalább 24 órával az adott légijáratok indulása előtt - mondta Frattini újságíróknak, hozzátéve, hogy célszerű lenne, ha az EU és az Egyesült Államok összehangolná, kompatibilissé tenné ilyetén rendszereit.
Michele Alliot-Marie francia belügyminiszter támogatásáról biztosította az elképzelést, Luc Frieden luxemburgi igazságügy-miniszter viszont kétségbe vonta a légiutasokról való előzetes adatgyűjtés szükségességét.
Bulgária és Románia 2012-ben csatlakozhat leghamarabb a schengeni övezethez, ha addigra teljesíti a csatlakozás minden kritériumát - mondta Dragutin Mate, az EU soros elnökségét betöltő Szlovénia belügyminisztere, miután a két balkáni ország belügyminiszterei aláírták a schengeni rendszerhez való közeledésről szóló megállapodást az európai belügyminiszterek nem hivatalos találkozójának egyik szünetében. (Románia és Bulgária kötelezi magát e megállapodásban, hogy szorosan egyezteti az övezethez tartozó országokkal, miként teljesíti a schengeni kritériumokat.)
A szlovén elnökség most megkezdi a bolgár és román csatlakozás menetrendjének kidolgozását - mondta Mate. Hozzátette: a két országnak nem okvetlenül kell egyszerre csatlakoznia a schengeni övezethez, de célszerű lenne, ha így történne, hiszen nem volna ésszerű néhány hónapra megerősített határt kiépíteni a két állam között - vélekedett.
Bulgária már márciusban kiírja az első pályázatokat a megkövetelt határőrizeti felszerelések beszerzésére - közölte újságírókkal Rumen Petkov bolgár belügyminiszter.