fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Politikai pórázon rángatják a cigány vezetőket
2008. január 28., 07:05
A kormányzat kiválasztotta a maga cigányait, akiket politikai pórázon tart. Kolompár Orbánnak örökké hálásnak kell lennie, hiszen az elnöki széket a kormánytól kapta, őt választották ki, szemben a cigány többség akaratával - mondta Farkas Flórián, a Lungo Drom vezetője, a Fidesz országgyűlési képviselője Gulyás Istvánnak az Echo Televízió Napi aktuális című műsorában.

- Az Országos Cigány Önkormányzat, jelesül Kolompár Orbán, de Teleki László szocialista országgyűlési képviselő is azt mondta önnek, hogy tessék lemondani. Idézek valamit. Azért elég húzós, amit mondott: "Ha a Magyar Gárda működése nem a kisebbségek és különösképpen nem a cigányok ellen irányul, nem a viszályt szítja, hanem valóban az ország épülését, a kiszolgáltatottak védelmét szolgálja, akkor a cigányoknak is a Magyar Gárdában van a helyük."

- Szerintem ez világos gondolat, és nem hiszem, hogy magyarázkodásra szorul. Senki nem gondolhatja azt, hogy bármilyen szélsőségességet képviselő vagy kiszolgáló szervezetet vagy személyt a Lungo Drom és én magam támogatnék. Én voltam az első országgyűlési képviselő, aki ebben a kérdésben a parlamentben megszólalt. A Magyar Gárda rengeteget árt, elsősorban a cigánysággal szemben előítéletes, rasszista, és abban bízom, hogy a bíróság hamarosan ki fogja mondani a megszűnését.

- Tehát végül is gárdaellenes...

- Abszolút elítélem, és abban bízom, hogy feloszlatását hamarosan kimondja a bíróság, mert nem lehet megengedni ma, a huszonegyedik század parlamentáris mégiscsak demokráciájában Magyarországon...

- Mi az, hogy mégiscsak demokrácia?

- Nézze, demokráciáról beszélünk, mert mégiscsak parlamentáris rendszerünk van, ám minden olyan kérdést, amit a kormányzat véghez akar vinni, megszavaz, abba az ellenzéknek nem sok beleszólása van. Nem volt még ilyen sikertelen, ilyen hozzá nem értő kormányfője ennek az országnak, mint amilyen most van.

- Milyen a kisebbségi politikája ennek a kormányzatnak?

- Soha ilyen visszalépés kisebbségügyben, kisebbségpolitikában nem volt.

- Pedig vannak olyan kormánytagok, akik csak ezzel foglalkoznak.

- Azért is említettem a demokráciának a deficitjét, mert soha erre példa nem volt, hogy egy kétharmados, a kisebbségek jogairól szóló törvényt egy kormányrendelettel felülír a kormányzat, és nem utalja ki a kisebbségek költségvetési törvényben meghatározott működési költségét, csak a kétharmadát, a többiért pedig pályázni kell. Magyarán megfosztja őket attól a működési feltételtől, amit egyébként ő maga a költségvetési törvényében garantált.

- Hogyhogy megfosztja?

- Ez az európai jogokkal megy szembe. Nincs ilyen, Európában nem fordult még ilyen elő, hogy egy adott jogot, egy adott előnyt visszavesz egy kormány az adott kisebbségtől. A kisebbségi ügyön túl a magyarországi cigányság helyzete olyan, mint ha a rendszerváltás előtti állapotának időszakát élné. Társadalmi-gazdasági és politikai kirekesztettségben van, amelynek egyenes következménye az, hogy megélhetési válság alakul ki ma Magyarországon. Mindez egy olyan előítéletes társadalmi közegben tapasztalható, amikor már nemcsak arról beszélhetünk, hogy a cigányokkal szemben előítéletesek a nem cigányok, hanem a cigányok is sokkal előítéletesebbekké váltak a nem cigányokkal szemben, mint valaha voltak.

- Lehet ebből akár még éhséglázadás is ebben az országban?

- Éhséglázadás-, illetve polgárháborús helyzetet tapasztalok. Járom az országot, s nem találkozok olyan cigány emberrel Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Heves és Nógrád megyében, aki dolgozna. A rendszerváltás előtt hetvenszázalékos volt a cigány munkanélküliség, ma nyolcvanöt-kilencven százalékos. Vannak települések, ahol százszázalékos a munkanélküliség. Ilyen helyzetben, amikor a kormányzat cigány integrációról és roma évtizedről kommunikál, nem engedhető meg egy magára valamit adó, az ország, a cigányság helyzetéről felelősen gondolkodó közéleti embernek, hogy ne beszéljen ennek a problémának a valódi okáról. Semmi más nem történt, mint az, hogy a kormányzat kiválasztotta a maga cigányait, akiket politikai pórázon tart. Kolompár Orbánnak örökké hálásnak kell lennie, hiszen az elnöki széket a kormánytól kapta - őt választották ki, szemben a cigány többség akaratával. És minden más cigány vezető, akik bizonyos juttatásokat kaptak, azoknak is sajnos most politikai vakságot kellett fogadniuk, szemben azzal, hogy előtte mindig másképp viselkedtek.

(Magyar Hírlap, Echo TV)