fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
A hollandok még nem írnák alá az EU-szerb megállapodást
2008. január 28., 12:27
Hollandia mindaddig nem egyezik bele, hogy az Euróapai Unió stabilizációs és társulási megállapodást írjon alá Szerbiával, amíg Belgrád nem juttatja el a hágai törvényszék elé a háborús bűntettekkel gyanúsított legfőbb körözött személyeket.

Ezt Frans Timmermans, Hollandia európai ügyekben illetékes minisztere közölte újságírókkal, mielőtt megkezdődött volna az unió külügyminiszterek hétfői brüsszeli tanácskozása. Ennek fényében ettől a találkozótól - hacsak a hollandokat meg nem puhítják - aligha várható, hogy az EU egyértelműen döntsön a szerb társulási megállapodásról. Ezt több tagország azért szeretné tető alá hozni, hogy Koszovó függetlenségének várható kikiáltása előtt csillapítsák a szerbek elkeseredettségét, és előmozdítsák a nyugatbarát szerb elnökjelölt, Boris Tadic választási győzelmét február 3-án.

A hollandok szerint elsősorban Radovan Karadzic volt boszniai szerb politikai vezető és a srebrenicai mészárlás első számú felelősének tartott katonai főparancsnok, Ratko Mladic Hágába juttatására lenne szükség ahhoz, hogy Belgrád bebizonyítsa, teljes mértékben együttműködik Hágával.

Olli Rehn, az unió bővítési biztosa ugyanakkor azt mondta újságíróknak: a társulási megállapodás aláírásra hamarosan sort kell keríteni, csakhogy a megerősítés - ratifikálás - előfeltétele már valóban Belgrád maradéktalan együttműködése a hágai törvényszékkel. Rehn ezen kijelentése annak a mézesmadzagnak - a társulási megállapodásnak - a háromszakaszos jellegét emelte ki, amelyet az unió már korábban felkínált Szerbiának, hogy aktívabb együttműködésre bírja Belgrádot. A parafálás feltétele azt volt, hogy Belgrád tegyen a korábbinál hitelt érdemlőbb erőfeszítéseket Karadzic és Mladic kézre kerítése érdekében.

Az aláírás ügyében azért bontakozott ki vita az EU-n belül, mert időközben nyilvánvalóvá vált, hogy Koszovó várható függetlensége Szerbiában nagyon megerősíti a nyugatellenes erőket. Most Rehn azt hangsúlyozta, hogy a társulási megállapodást csak akkor ratifikálják, tehát az csak akkor léphet életbe, ha Belgrád maradéktalanul kielégíti a hágai elvárásokat.

(MTI)