Medgyesegyházára ugyanaz a befektetői csoport tervez szalmatüzelésű hőerőművet építeni, amelyik Szerencsen is megkezdte már az építkezést - dacára a tokaji szőlősgazdák tiltakozásának. A medgyesegyházi önkormányzat néhány hónapja a szerencsi beruházásban is érdekelt Hujber Ottó nagyvállalkozónak, az MSZP vállalkozói tagozata egykori elnökének eladott egy 6,5 hektáros, a falu határában lévő termőterületet 32,5 millió forintért.
A témával kapcsolatban megkerestük Illés Zoltánt, a Fidesz környezetvédelmi szakpolitikusát, aki vázolta a Medgyesegyházára tervezett erőművel kapcsolatos álláspontját.
- A lakossági fórumon felvetette, hogy különbséget kell tenni az alternatív energiaforrások között...
- Az alternatív energiaforrásokhoz a szél-, a nap-, a geotermikus energia és a biomassza hasznosítását soroljuk. Ez egyben sorrend is, a sorrendiség alapja pedig a gazdaságosság, munkahelyteremtés, biztonságos üzemeltetés környezeti hatások figyelembe vétele.
A biomassza erőműnek több fajtája is lehet: egyikben fásszárúak, másikban lágyszárúak, vagy mezőgazdasági hulladékok elégetésével nyerik az energiát. Azonban ezeknek az összegyűjtése és a hasznosítási helyszínre történő szállítása minden esetben energiaigényes, és növekszik vele a károsanyag-kibocsátás is. A másik három esetében jóval kisebb energia-befektetésére van ahhoz szükség, hogy energiát tudjanak termelni.
- Mi a hátránya a Medgyesre tervezett biomassza erőműnek?
- Ebben az esetben nem fás, hanem lágyszárúakkal működtetnék az erőműt, méghozzá szalmával. Kétfajta technológia létezik: az egyik a direkt égetés, a másik pedig az, amikor először gázzá alakítják az az anyagot, amiből energiát akarnak nyerni, majd a gázt égetik el. Ez a második a környezetkímélőbb megoldás. A probléma azonban az, hogy Hujber Ottóék a direkt égetéses módszert akarják alkalmazni a medgyesi erőműnél. A második gond az, hogy a környéken nincsen szalma, mert ami keletkezik, az állattartáshoz kell a gazdáknak, és nem adnak el belőle. Tehát nagy sugarú körből kellene beszállítani a szalmát, hagyományos energia felhasználásával.
- Egy igen költséges mészteljes füstszűrő beszerelését is tervezik, ilyenre általában ott van szükség, ahol vegyi anyagokat semmisítenek meg, illetve ahol hulladékok elégetéséből nyerik az energiát. Itt mi indokolja a beépítését?
- Az a konzorcium, amely az égetést végezné, sok cégből áll. Ezek egy dologban hasonlítanak egymásra: mindegyik hulladékkal foglalkozik. Felmerül a gyanú, hogy ha nem lesz széna, akkor nem állnak-e át hulladék égetésére.
- A megépítés mellett állást foglalóknak az az egyik fő érve, hogy az erőmű nem bocsát ki káros anyagokat, és szinte semmiféle füstöt sem.
- Azt állítani, hogy egy technológiából nincs szennyeződés, hazugság. Nincs olyan technológia a világon, amelyből nem származik valamilyen szennyeződés. Ha valamit égetnek, akkor füstszerű és hamuszerű anyagok keletkeznek. Erre azt mondták, hogy ez zöld füst. De attól, hogy én azt mondom, hogy "zöld", a füst még nem lesz környezetbarát. Ebben az esetben is van füst és pernye, van salak, és van széndioxid-kibocsátás valamint nehézfém-szennyezés is.
Az a legfelháborítóbb, hogy Hujber Ottóék a gazdákkal egy olyan szerződést akarnak aláíratni, hogy adják el nekik a szalmájukat, s az égetés során keletkezett, "talajjavítónak" becézett pernyét vásárolják vissza a műtrágyaárak 80 százalékáért, s azt terítsék a földjeikre. Tehát ők megszabadulnak a veszélyes hulladéktól, s semmi költségük nem származik ebből. Így tennék tönkre a dinnyetermesztők földjét és életét. Ennyit a környezetvédelemről.