A Járványtani és Katasztrófavédelmi Kutatóközpont szerint az árvizek számában kimutatható növekedés a globális felmelegedés fokozódó veszélyét tükrözi. A múlt év tíz legnagyobb katasztrófája közül nyolc Ázsiát sújtotta.
A legtöbb halálos áldozatot (több mint 4000 embert) a novemberi Sidr ciklon követelte Banglades közelében - derült ki a belgiumi központú intézet jelentéséből.
"Szerencsére a 2007-es év során nem voltak megakatasztrófák, de a gazdasági veszteségek magasabbak, mint egy évvel ezelőtt" - nyilatkozta egy genfi konferencián az intézet igazgatója, Debarati Guha-Sapir. "Sokkal szélsőségesebb eseményeket figyelhetünk meg. Nem geológiai jellegűeket, mint a földrengések és a vulkánkitörések, hanem sokkal inkább szélviharokat és árvizeket" - mondta.
A tudósok figyelmeztetnek, hogy a klímaváltozás - amit elsősorban az emberi tevékenységgel magyaráznak, valamint az üvegházhatást okozó gázok, amelyek a fosszilis tüzelőanyagok égetéséből származnak - extrém időjárást eredményezhetnek, és ez az elkövetkezendő években több meleghullámmal, aszállyal, árvízzel és a tengerek szintjének megemelkedésével járna.
"A főbb folyamatok megegyeznek a Kormányközi Klímaváltozási Kutatócsoport előrejelzéseivel: Ázsia és Afrika mostanában valóban egyre súlyosbodó árvizektől szenved" - szögezte le Guha-Sapir. Mint mondta, "az árvizek velejárói az egészségtelen életkörülmények, melyek között az olyan súlyos betegségek, mint a malária, a trópusi láz és a kolera nagyon gyorsan terjednek."
Árvíz-hullám
A 399 tavalyi katasztrófának több mint a fele (összesen 206) árvíz volt. Ez jóval több mint a 2000-től 2006-ig mért évi átlag 176 árvíz.
Az előző évi természeti csapások világszerte majdnem 200 millió embert érintettek, akiknek körülbelül a fele Kínában él, ahol a nyári hónapokban - júniusban és júliusban - óriási árvizek pusztítottak.
A katasztrófákból származó károk a 2006-os év 34 milliárd dolláros értékének majdnem a dupláját érték el a rákövetkező évben, és összesen 62,5 milliárd dollárra rúgtak- összegezte Guha-Sapir. Részben azért tapasztalható ilyen növekedés, mert a gazdag országok számos jól biztosított létesítményét is jelentős károk érték az elmúlt évben.
Egy júliusi földrengés Japánban 12,5 milliárd dollárba került, míg Európa Kyrill nevű téli vihara 10 milliárd dolláros kárt okozott. Nagy-Britannia nyári árvizei és az általuk okozott károk helyreállítása 8 milliárd dollárba kerültek, a kaliforniai erdőtüzek "ára" 2,5 milliárd dollár volt.
Ezek a számok arra figyelmeztetnek, hogy mennyi mindent megóvhatnánk, ha többet költenénk a katasztrófák kockázatának csökkentésére - mondta Salvano Brincero, a genfi központú ISDR igazgatója.
Az ISDR szóvivője szerint minden dollár, amit megelőzésre költünk, 4-7 dollárral csökkenti a helyreállítási munkálatok költségeit.
2005-ben az összesített gazdasági veszteségek elérték a 225 milliárd dollárt. Ezen érték fele az Egyesült Államok déli részén pusztító Katrina hurrikánból ered.