fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Időrekorder?
2008. január 31., 06:51
Kormányon kell maradnom, amíg csak előbbre tudok lépni... Nem kell sokat gondolkodni itt a stratégián, csak menni, menni, menni kell előre. Ez az egyetlen stratégia, mert az irány helyes. Ezt az árulkodó gondolatsort Gyurcsány Ferenc nyilatkozta múlt év novemberében a Bloomberg amerikai hírügynökségnek.

Az idézet hű képet fest a miniszterelnök lelkületéről és gondolkodásmódjáról is. Az a fajta, rosszul értelmezett küldetéstudattal rendelkező politikus, akit sem a valóság, sem párttársai egyre élesebb kritikája nem tudja kizökkenteni abból a kényszerképzetből, hogy ő hivatott az ország átalakítására, illetve hogy a lehető leghelyesebb úton jár. Ugyanakkor Gyurcsány Ferenc egy másik interjúban azt mondta: ő lehet a rendszerváltás óta leghosszabb ideig szolgáló miniszterelnök, ha kitölti ezt a kormányzati ciklust. Ez a nyilatkozata már cinizmusról és öncélú hatalomvágyról árulkodik.

Eközben megbeszélést folytatott a hét végén Szili Katalin házelnöknél az MSZP több "erős embere", mások mellett Baja Ferenc, Szanyi Tibor, valamint az éppen a szombati választmányi ülésen lefokozott társadalompolitikai tagozat vezetői, akik ugyancsak Gyurcsány Ferenc "belső ellenzékéhez" tartoznak. A hivatalos nyilatkozatok szerint Szili Katalin pozicionálása volt a tanácskozás egyik témaköre. Úgy tűnik tehát, hogy Gyurcsány Ferenc befolyása gyengül, kezdenek kikopni mellőle bizalmasai is, miközben ellenlábasai szervezkednek. Bár a pártelnök-miniszterelnök helyzete egyre inkább a "béna kacsa" effektust idézi, nem lehet állítani, hogy pozíciója komolyan megingott volna. Egyelőre a párton belüli ellenfelei sem éreznek maguk mögött olyan erőt, amellyel kenyértörésre vihetnék az ügyet. Ilyen lelki adottságokkal nyilvánvalóan egyre nehezebb lehet elviselnie a kudarcok sorozatát, és azt, hogy már nem csupán a konok módon "reformellenes" civil népesség áll ellen, de a szocialista párton sem tud keresztülverni komolyabb átalakításokat. Emlékezhetünk még, hogy Gyurcsány Ferenc tavaly ősszel milyen elánnal jelentette be az úgynevezett köztisztasági csomagját és népszavazási kezdeményezését, amely hamvába holt, az MSZP kemény magja és a szocialista polgármesterek keményen visszaszóltak. Az előzmények ismeretében több MSZP-s településvezető Canossa-járásként értékelte, hogy Gyurcsány Ferenc kedden találkozott a szocialista polgármesterekkel, és ismét ígért nekik uniós pénzeket, fejlesztéseket. A szombati választmányi ülésen viszont nem vett részt, pedig korábban arról szóltak a hírek, hogy a parlamenti évértékelés előtt ebben a körben is felszólal. Az intő jelek közé tartozik az is, hogy közvetlen munkatársai és egyben barátai - Gál J. Zoltán és Szetey Gábor - hagyták el a kormányzati hivatalukat, vagy mondhatni "a süllyedő hajót" az utóbb napokban.

Ezt a patthelyzetet elmozdíthatja valamilyen irányba a március 9-i népszavazás. A német konzervatív lap, a Frankfurter Allgemeine Zeitung tegnapi elemzésében valószínűsíti, hogy az igenek elsöprő többséggel nyernek a referendumon, és előre hozott parlamenti választás lesz Magyarországon. Közjogilag nincs következménye a kormányzati hatalomra a sikeres népszavazásnak sem, de a kritikus hangulat fokozódhat a pártban. Március 29-én országos pártértekezletet tart az MSZP, ahol ugyan nem lehet személyi változtatásokról dönteni, de itt akár tisztújító kongresszust is összehívhatnak. A népszavazás tétje tehát nem csekély, és nem pusztán az egészségügyről, illetve az oktatásról szól.

Azért érdemes elgondolkodni, hogy valóban Gyurcsány Ferenc lehet az időrekorder a kormányfők közül.

(Kis Ferenc, Magyar Nemzet)