fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Gyurcsány Ferenc nem egy De Gaulle
2008. január 31., 08:42
A kormány bukása, előre hozott választások - Rogán Antal szerint ezt eredményezheti a sikeres és eredményes népszavazás.

Az V. kerület első embere úgy véli, hogy egy új kormány az emberek bizalmára támaszkodva új utakra terelheti az országot. Mint mondta, ennek a leendő kabinetnek az ellenzékkel is tárgyalnia kell majd.

- Március 9-re a szociális népszavazás napjára sok ember tekint várakozással. Ön szerint mennyire jogosak ezek a remények?

- A népszavazás arra alkalmas, hogy az emberek kimondhassák a véleményüket a mostani kormányzat másfél éves munkájáról. Ekként tehát mindenképpen túlmutat önmagán, nem csupán szakmai kérdésekről szól, vagyis a kormányról mondanak véleményt a szavazók. Mellesleg ezt a helyzetet maga a kormányzat idézte elő azzal, hogy mielőtt bevezette volna a vizitdíjat, kórházi napidíjat, tandíjat, nem folytatott róluk társadalmi egyeztetést. Az egésznek más lenne a mai megítélése, ha ezt a munkát elvégzik. Lám, egy önkormányzatnak még a legkisebb utca átépítéséhez is ki kell kérnie a lakók véleményét. Az nonszensz, hogy az egészségügyi reformot úgy akarnák végigvinni, hogy éppen az érintetteket nem kérdezik meg. A politika bizalmi kérdés, ezen a téren nem lehet, úgymond, időt spórolni.

- Egy sikeres referendumnak nyilvánvalóan személyi konzekvenciákkal is kell járnia ebben az esetben. Nyíltan fogalmazva, Gyurcsány Ferencnek távoznia kell?

- Charles de Gaulle egykori francia elnök 1969-ben azonnal lemondott, amikor a nép az általa tervbe vett új közigazgatási reform ellen voksolt a népszavazáson, kikerülhetetlen erkölcsi kötelességének érezte, hogy távozzék a hatalomból. Ha most, márciusban mindhárom kérdésben eredményes lesz a népszavazás, s ezzel az emberek elutasítják a kormány úgynevezett reformjait, vagyis az egész kormányprogramot, az egyben a miniszterelnök és a kormány bukását is jelenti.

- Ez egyenlő az előre hozott választásokkal?

- Közjogilag nincsen ilyen következmény, de egy elsöprő vereség óriási erkölcsi tehertétel lenne a kormánynak. Olyan bizalmi válság állna elő, amelyet valóban csak egy előre hozott parlamenti választással lehetséges feloldani. A bizalmi deficit megszüntetéséhez mindenképpen új bizalmi tőke kell, s ezzel csakis egy új kormány rendelkezhet. És ennek az új kabinetnek mindenképpen le kell majd ülnie tárgyalni az ellenzékkel is. Jelenleg azonban erre, igen sajnálatosan, nincs esély, mivel mi nem tekinthetünk tárgyalópartnernek egy olyan miniszterelnököt, aki maga vallotta be, hogy tudatosan hazudott az egész országnak.

- Az MSZP és az SZDSZ eddig mellszélességgel kiállt Gyurcsány Ferenc mellett. A Fidesz magukkal a pártokkal azonban mégis szóba állna?

- Amíg ezt a lelepleződött politikát folytatják, nincs miről beszélnünk. Minden kormánypárti országgyűlési képviselő, aki támogatja Gyurcsányt, személyében is felelős a helyzetért. A frakciófegyelem semmit sem jelent, nem menti fel az egyes képviselőket, ha az ország számára rossz döntéseket támogatnak. A népszavazás után nekik is le kell majd vonniuk ebből a következtetést.

- Mindaz, amiről most beszélgetünk, országos ügy, ön azonban az utóbbi időben szinte eltűnt a nagypolitikából. Parlamenti képviselő ugyan, de sem a frakcióban, sem a pártban nem visel tisztséget. Tervezi-e, hogy visszatér az országos politizálásba?

- Amikor polgármester lettem, úgy ítéltem meg, hogy két évig mindent ennek a munkának rendelek alá, s ez szerintem helyes döntés volt. Ez az időszak 2009-re lejár, de azt sem titkolom, hogy 2010 után is szeretnék polgármester lenni.

- Az ötödik kerületben, vagy inkább főpolgármester lenne?

- Nincsenek főpolgármesteri ambícióim. Tarlós Istvánt viszont mindenben támogatom, őt tartom a legalkalmasabbnak erre a feladatra, sokan gondoljuk úgy, hogy napról napra bizonyítja: igazi alternatívája Demszky Gábornak.

(magyarhirlap.hu)