Az előző napon a parlament nem szavazta meg a független képviselők csoportja által Tőkés személyére tett javaslatot. Ennek az oka - Hans-Gert Pöttering EP-elnök szavai szerint - "egy kis félreértés" volt. Szerdán az ülésteremben tartózkodó két magyar szocialista EP-képviselő igennel szavazott ugyan, de a többi jelenlévő szocialista képviselő nemmel, és így Tőkés akkor nem kapta meg a szükséges számú szavazatot.
A témáról kiadott közleményében Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője úgy vélte, ami történt, az kommunikációs hiány következménye, Gál Kinga (Fidesz-MPSZ) viszont a távirati irodának nyilatkozva azt mondta, hogy az MSZP-közlést szerecsenmosdatásnak tartja, miután a történteket a szocialista EP-képviselők "technikai hibája" és "elvtelen hozzáállása" okozta. Tőkés László a távirati irodának úgy nyilatkozott: a szavazás eredménye váratlanul érte, meglepte.
Nehéz a dolga egy erdélyinek
Tőkés Lászlót a független képviselők csoportja kívánta delegálni az említett EP-testületbe, és a rutineljárástól némiképp eltérően tartottak szavazást a jelölésről. A voksolás eredménye 66 támogató szavazat lett 89 ellenében, 13 tartózkodás mellett. Jóllehet - mint Tabajdi Csaba kiemelte - a jelenlévő két magyar szocialista képviselő támogatta Tőkés tagságát, az MTI úgy értesült, hogy elsősorban a szocialista EP-frakció nem magyar tagjai szavaztak nemmel. A püspök elmondta, olyan találgatásokat hallott, hogy "netalán összemosták olyan személyekkel, akikkel szemben más frakcióknak jogos kifogásaik vannak". A függetleneket nem kell egy kalap alá venni - reagált erre a felvetésre. A függetlenek csoportjába kerültek azok a képviselők is, akik a nemrégiben felbomlott szélsőjobboldali EP-frakció tagjai voltak.
-Nehéz dolga van az EP-ben egy erdélyi képviselőnek - mondta Tőkés, mert miután az első hetekben a román testvérpárthoz tartozók akadályozták meg, hogy taggá váljon a néppárti frakcióban, most a szociáldemokratákkal találta szemben magát. Tabajdi az esettel kapcsolatban hangsúlyozta, hogy a szavazást jobban elő kellett volna készíteni. Szerinte ha Tőkés László korábban jelzi, hogy a szavazásra sor kerül, és szüksége van a támogatásra, úgy nem fordulhatott volna elő ez a helyzet.
"Szerecsenmosdatás"
Gál Kinga a szocialista közleményre reagálva kijelentette: "a közleményt nem tudom másnak nevezni, mint szerecsenmosdatásnak, hiszen egyértelműen a szocialista képviselőknek volt egy technikai hibájuk és egy elvtelen hozzáállásuk. Nem értem, hogy Tabajdi Csabának ezt miért kell még egy közleményben fokoznia azáltal, hogy mindenki mást hibáztat, azaz kommunikációs kérdéssé teszi, és Tőkés Lászlót hibáztatja, ahelyett, hogy rendezné az ügyet."
Nyilvánosan megkövették a püspököt
Martin Schulz, az EP Szocialista Frakciójának vezetője csütörtökön nyilvánosan megkövette Tőkés Lászlót azért, hogy a megelőző napon a szocialisták megakadályozták felvételét az EP Dél-Kelet-Európai Delegációjába. Ezzel együtt Hans-Gert Pöttering elnök feddésben részesítette a fölösleges bonyodalmat okozó frakcióvezetőt. Eduardo Bugalho, a független EP-képviselők titkárságának vezetője "váratlan, és bölcsességet nélkülöző intervenciónak" nevezte Martin Schulz előző napi közbelépését.
A történtek kapcsán az is figyelemre méltó, hogy Tőkés Lászlónak az Európai Néppárt frakciójába való felvételét akadályozó román politikusok mellé ez esetben a delegációs tagságát ellenző szocialisták is felzárkóztak. Csak remélni lehet, hogy a romániai Demokrata Liberális Párt - a szocialistákhoz hasonlóan - szintén felül fogja vizsgálni elutasító álláspontját.