FIDESZ.HU > Hírek > Zöld |
Nyomtatás Ablak bezárása |
Burgenlandi tiltakozás a rábakeresztúri hulladékégető ellen
|
|
A burgenlandi Zöldek ismét felemelték szavukat a Burgenländische Erdgasversorgung AG (Begas) osztrák gázszolgáltató által tervbe vett rábakeresztúri (heiligenkreuzi) szemétégető ellen. |
|
Létrehozva: 2008. február 1., 07:49 |
Szóvivőjük a tartományi parlament csütörtöki ülésén Nikolaus Berlakovich burgenlandi környezetvédelmi tanácsos szemére vetette, hogy "bort iszik, és vizet prédikál": miközben a burgenlandiakat a szemétfelhalmozás megelőzésére és szelektív hulladékgyűjtésre buzdítja, megengedi, hogy "300 000 tonna idegen szemetet ide fuvarozzanak és itt égessenek el". Josko Vlasich rámutatott, hogy ez a mennyiség a tartományban összegyűjtött és elégett hulladék tízszerese.
A Begas a hét elején tudatta, hogy a létesítmény környezeti összeegyeztethetőségi vizsgálata (UVP) elkészült, és az iratok a tartományi kormány hivatalában rendelkezésre állnak.
A Szentgotthárd tőszomszédságában, a határ osztrák oldalán tervezett, magyar részről erősen kifogásolt szemétégetőnek a benyújtott anyag szerint az a célja, hogy árammal és hővel lássa el a rábakeresztúri ipari parkban működő Lenzing Fibers vállalatot. A létesítmény különböző hulladékanyagot használna fel az energiatermeléshez, áteresztő kapacitását évi 325 000 tonnára tervezik. A közlemény szerint kizárólag olyan hulladékanyag kerülne felhasználásra a termikus erőműben, amely "nem veszélyes".
"A szemetet ott kell elégetni, ahol nagy mennyiségben keletkezik. Egy 325 000 tonna kapacitású létesítményt Dél-Burgenlandban felépíteni ökológiai őrültség. A szemétégető álláshelyeket sodor veszélybe a turisztikai ágazatban, és zavart okoz a Magyarországhoz fűződő szomszédi kapcsolatokban" - hangoztatta a Zöld szóvivő.
Meglehet, az égetőmű létrehozásával bizonyos számú munkahely teremtődne, egyidejűleg azonban száz szűnne meg a wellness- és idegenforgalmi létesítményekben Szenthotthárd és Gyanafalva (Jennesdorf) térségében - magyarázta.
Szentgotthárd régóta tiltakozik a hulladékégető építése ellen, amelyet magyar és osztrák környezetvédők is hevesen bírálnak. Az erőmű ügye az őszi osztrák-magyar kormányülésen ugyancsak téma volt: magyar részről azt szeretnék, ha a létesítmény máshol jönne létre.