fidesz.hu főoldal
Hírek
Interjú
Publicisztika
Európai Unió
Mondatok
Uniós romastratégiát akar az EP
2008. február 1., 12:49
Az Európai Parlament csütörtökön megszavazta az európai romastratégia kialakítását sürgető állásfoglalást. A képviselők szerint nem történt előrelépés a romák integrációjában. A parlament közösségi cselekvési tervet szeretne, és a romapolitika összehangolásáért felelős biztost jelölne ki, valamint a romák munkavállalását és kisvállalkozásait is támogatná.

Járóka Lívia (néppárti), Lévai Katalin (szocialista) és Mohácsi Viktória (liberális) is előterjesztője volt annak a romákkal kapcsolatos európai stratégiáról szóló pártközi kompromisszumos állásfoglalás-tervezetnek, amelyet csütörtökön, 510 igen, 36 nem, 67 tartózkodó szavazattal fogadott el az Európai Parlament.

A szöveg szerint "az Európában élő 12-15 millió romát, akik közül mintegy 10 millió az Európai Unióban él, faji alapú megkülönböztetés és sok esetben súlyos strukturális diszkrimináció, szegénység, valamint társadalmi kirekesztés, továbbá nemen, életkoron, fogyatékosságon és szexuális irányultságon alapuló többszörös megkülönböztetés sújtja".

Nem történt előrelépés


A képviselők úgy vélik, az "európai romák helyzete különbözik az európai nemzeti kisebbségekétől, ami indokolja a konkrét európai szintű intézkedések szükségességét".

Az állásfoglalás szerint "a romákkal szembeni faji megkülönböztetés elleni küzdelemben, valamint az oktatáshoz, a foglalkoztatáshoz, az egészségügyhez és a lakhatáshoz való jogaik megvédése terén nem történt előrelépés a legtöbb tagállamban". Számos országban oktatási szegregáció, gettósodás tapasztalható, emellett "a cigányellenesség és a romafóbia még mindig széles körben elterjedt Európában, és a szélsőségesek által propagált és kiaknázott jelenség, ami rasszista támadások, uszító beszédek, jogtalan kilakoltatások és rendőrségi zaklatás formájában csúcsosodik ki" - így a szöveg, amely szerint "különösen kiszolgáltatottak a más uniós országban élő romák".

Megfelelő társadalmi és politikai környezet


A képviselők úgy vélik, "a roma közösségek társadalmi integrációja továbbra is elérendő cél, és megfelelő uniós eszközöket kell használni annak érdekében, hogy hathatós és látható változás történjen ezen a területen".

Az EP "nyomatékosan és nyíltan elítéli a romákat és az egyéb, »cigánynak« tekintett személyeket érő hátrányos megkülönböztetés valamennyi formáját".

A parlament "felhívja a tagállamokat és az unió intézményeit, hogy támogassák a szükséges intézkedéseket a romák befogadásának megvalósításához szükséges megfelelő társadalmi és politikai környezet megteremtése érdekében", ezen kívül "sürgeti az EU új Alapjogi Ügynökségét, hogy helyezze a cigányellenességet munkaprogramja legfontosabb ügyei közé".

Közösségi cselekvési terv, keretstratégia és uniós biztos a romák integrációjáért

Az EP "a romák társadalmi integrációjára vonatkozó európai keretstratégia kidolgozását" várja el az Európai Bizottságtól, valamint azt hogy "alakítson ki a romák integrációjára vonatkozó közösségi cselekvési tervet, amelynek feladata lesz, hogy pénzügyi támogatást biztosítson a romák társadalmi integrációjára vonatkozó európai keretstratégia végrehajtásához".

A parlament emellett arra "kéri a Bizottságot, hogy jelöljön ki egy, a romákkal kapcsolatos politika összehangolásáért felelős biztost", és hogy "a magánbefektetések esélyegyenlőségre gyakorolt hatását tegye az uniós támogatások odaítélésének egyik fontos és elszámoltatható tényezőjévé". A képviselők olyan összeurópai válságtérképet is készíttetnének a Bizottsággal, amely "az unión belül felméri és megvizsgálja azokat a területeket, ahol a roma közösségeket a legnagyobb mértékben sújtja a szegénység és a társadalmi kirekesztés".

A romák munkavállalásának, kisvállalkozásainak támogatása


A képviselők szerint "a minőségi oktatáshoz való egyenlő hozzáférésnek a romákkal kapcsolatos európai stratégiában prioritásnak kell lennie". Az EP támogatná a romák munkaerőpiaci integrációját, a romák vállalkozói tevékenységének, kisvállalkozásainak elősegítését is. Ez utóbbi érdekében, valamint "a hátrányos helyzetű közösségeket tönkretevő uzsora gyakorlatának helyettesítése céljából" mikrohitelrendszer bevezetését is javasolja az EP.

Az EP 209 igen, 309 nem, 135 tartózkodó szavazattal elutasított egy módosító indítványt, amely felszólította volna a romákat, "tartsák tiszteletben az emberi jogokat, különös tekintettel a nők és gyermekek jogaira, tartózkodjanak a kényszerházasságoktól és a hagyományos gyakorlatoktól".

A témáról az EP január 16-án, Strasbourgban tartott plenáris vitát, amelyben négy magyar képviselő is felszólalt (ld. az alábbi linket - a szerk.).

A január 16-ai vita az európai romastratégiáról
http://www.europarl.europa.eu/news/expert/infopress_page/019-19110-014-01-03-902-20080117IPR19109-14-01-2008-2008-false/default_hu.htm

(fidesz.hu)